Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Premier Gruzji staje w obronie gejów

Dziś odbędzie się parada gejów w Tbilisi. Oburzenie w sprawie organizacji happeningu wyraziła gruzińska Cerkiew Prawosławna stanowczo protestując przeciwko promowania „anomalii i chorób”. Innego zdania jest premier Bidżina Iwaniszwili, który uznaje prawo mniejszości seksualnych do demonstrowania swoich poglądów.

Premier Bidżina Iwaniszwili. Źródło: facebook.com/OfficialBIDZINAIVANISHVILI

Patriarcha gruzińskiej Cerkwii Prawosławnej Ilia II wezwał wczoraj (16.05.2013) władze miasta Tbilisi do zakazu parady gejów zaplanowanej dziś w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii. – Niezaprzeczalnym faktem jest istnienie uniwersalnych wartości, wspólnych bez względu na czas i przestrzeń – wśród nich jest prawo moralne. Wszystkie religie i podejścia naukowe (psychologia i medycyna) uznają homoseksualizm za anomalię i chorobę (oczywiście nie mamy tu na myśli nowych pseudonaukowych poglądów). Cerkiew postrzega osoby z tymi skłonnościami za tkwiącymi w śmiertelnym grzechu, potrzebującymi duchowego wsparcia zamiast zachęt do takich zachowań i ich promocji w społeczeństwie – wyjaśnił swoje stanowisko Ilia II w opublikowanym oświadczeniu.

Innego zdania jest premier Gruzji, Bidżina Iwaniszwili, który poparł idee marszu uznając prawa wszystkich mniejszości do demonstrowania swoich poglądów: – Mówiłem już wielokrotnie, że przedstawiciele mniejszości seksualnych są takimi samymi obywatelami jak my… Społeczeństwo stopniowo będzie się do tego przyzwyczajać. Wiem, że pewna część nie chcę tego zaakceptować. Zrobimy jednak wszystko w celu ochrony praw mniejszości, także w tym przypadku – powiedział premier Iwaniszwili. Pytany o opinie w sprawie małżeństw homoseksualnych szef gruzińskiego rządu odpowiedział, że nie jest to obecnie sprawa do rozstrzygnięcia w Gruzji, dlatego też, jego zdaniem, nie ma potrzeby „stawiania wozu przed końmi”.

Źródła: civil.ge, rferl.org

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY