Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Rada Miejska walczy z organizacją parady gejów w Kijowie

W najbliższą sobotę działacze ruchu LGBT na Ukrainie podejmą kolejną próbę przeprowadzenia Parady Równości w Kijowie. Na drodze do realizacji tego planu stoją urzędnicy kijowskiej Rady Miejskiej, którzy zwrócili się do sądu o zakazanie organizacji imprezy ze względu na liczne protesty mieszkańców ukraińskiej stolicy.

Tęczowa flaga; autor: stigeredoo; źródła: flickr.com

Tęczowa flaga; autor: stigeredoo; źródła: flickr.com


W najbliższą sobotę, 25 maja, działacze ruchu LGBT planują zorganizowanie w Kijowie parady gejów. – To wielkie wydarzenie podczas którego odbędą się wystawy, pokazy filmowe, dyskusje oraz Marsz Równości, który wyruszy w sobotę o godz. 11. – zapowiedział jeden z członków komitetu organizacyjnego „Kiev Pride 2013” Wołodymyr Naumenko. Według inicjatorów akcji w paradzie udział ma wziąć ok. 500 osób, w tym gości z zagranicznych organizacji walczących o prawa gejów.

Tymczasem wczoraj (22.05.2013) Rada Miejska ukraińskiej stolicy zwróciła się do sądu o wydanie zakazu organizacji jakichkolwiek imprez poza tymi związanymi z obchodami Dnia Stolicy, które odbędą  się w tym samym czasie. Jak poinformowano w specjalnym oświadczeniu: – Do administracji władz w Kijowie nadesłano 10 zgłoszeń o organizacji akcji protestu przeciwko paradzie przedstawicieli ruchu LGBT, które w sumie mają liczyć 39 tys. osób. Ponadto zarejestrowano 500 wniosków od mieszkańców Kijowa i organizacji z żądaniem zakazu przeprowadzenia Marszu Równość, pod jakimi podpisało się w sumie 10 tys. osób.

Jednymi z inicjatorów zbierania podpisów pod wnioskiem o zakazie organizacji imprez przez środowiska homoseksualne są przedstawiciele Partii Regionów, ugrupowania które kilka dni temu przeprowadziło wiec pod hasłami walki z faszyzmem (przeczytaj: “Antyfaszyzm” po ukraińsku). Jak powiadomiła na swoim profilu na facebooku, jedna z posłanek rządzącego ugrupowania, Irina Heraszczenko, w partii trwa zbieranie podpisów. – Stanowczo żądamy zduszenia w zarodku Sodomy, ponieważ wszyscy geje to sodomici i bezbożnicy – napisała Heraszczenko.

Zaniepokojenie wydarzeniami na Ukrainie wyraziła Amnesty International, która w zeszłym tygodniu wydała specjalny raport na temat sytuacji mniejszości seksualnych na Ukrainie. W dokumencie stwierdzono, że zarówno dużą część ukraińskiego społeczeństwa, jak i członków ukraińskich władz charakteryzuje „endemiczna dyskryminacja” wobec przedstawicieli mniejszości seksualnych. Autorzy raportu wzywają rząd w Kijowie do zarzucenia pomysłów zatwierdzenia regulacji prawnych mających na celu zakazanie tzw. propagandy homoseksualnej.

Przeczytaj cały raport: „Nie ma powodu do dumy”.

W zeszłym roku działaczom ruchu LGBT nie udało się zorganizować pierwszej na Ukrainie Parady Równości. Marsz został odwołany na pół godziny przed rozpoczęciem, gdyż jak stwierdzili organizatorzy, milicja nie była w stanie zapewnić ochrony jej uczestnikom przed obecnymi na trasie demonstracji grupami faszystowskich bojówek. W trakcie ogłaszania decyzji o odwołaniu manifestacji, jej organizator i lider Gejowskiego Forum Ukrainy Światosław Szeremet został dotkliwie pobity (przeczytaj: Ukraina: UE i USA zaniepokojone homofobią Ukraińców)

Źródła:  prawda.com.ua, hvylya.org, interfax.com.ua, segodnya.ua, amnesty.org, guardian.co.uk, kievcity.gov.ua

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY