Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Posiedzenie Euronestu z przedstawicielami białoruskiej opozycji

Na najbliższym posiedzeniu zgromadzeniu przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i parlamentów państw uczestniczących w Partnerstwie Wschodnim Euronest zamiast białoruskich deputowanych Białoruś będą reprezentować  przedstawiciele opozycji.

Euronest. Źródło: euronest.europarl.europa.eu

Euronest. Źródło: euronest.europarl.europa.eu


Posiedzenie trzeciej już sesji Euronestu odbędzie się w dniach 28-29 maja w Brukseli. W obradach uczestniczyć będą przedstawiciele europarlamentu i parlamentarzyści z krajów objętych Partnerstwem Wschodnim. W sesji nie będą uczestniczyli deputowani do białoruskiego parlamentu. Zamiast nich zaproszenia wysłano do przedstawicieli białoruskich partii opozycyjnych: Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (UCP), ruchu „O wolność” , Partii Białoruskiego Frontu Narodowego, lewicowej partii „Sprawiedliwy świat”, „Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji” i obywatelskiej kampanii „Mów prawdę”.

Parlament Europejski wykona poważny krok, by zaprzestać przekonywania reżimu Łukaszenki do obecności przedstawicieli opozycji w Euroneście organizując sesję z reprezentantami opozycji, bez udziału białoruskich posłów. W kontekście flirtu Europy z Łukaszenką ta decyzja to krok w dobrym kierunku osłabiającym pozycję europejskich lobbystów dyktatora – skomentował sprawę Andrei Sannikau.

Program posiedzenia Euronestu dostępny tutaj.

Posiedzenie Euronest będzie można obejrzeć na żywo tutaj.

Przypomnijmy: Zgromadzenie Parlamentarne Euronest to wspólne posiedzenia deputowanych Parlamentu Europejskiego i parlamentarzystów z krajów Partnerstwa Wschodniego. Do Euronest należy 120 posłów60 posłów do Parlamentu Europejskiego i po 10 posłów z każdego z krajów objętego programem PW. Pierwsze posiedzenie Euronestu odbyło się w marcu 2011 r. bez udziału reprezentantów Białorusi. Na drugiej sesji w kwietniu 2012 r. uczestniczyli wspólnie przedstawiciele białoruskiej opozycji oraz posłowie do białoruskiego parlamentu.

Źródła: udf.by, charter97.org,

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY