Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Polska kultura w Ukrainie: filmy, książki i obrazy

Wkrótce w Ukrainie odbędzie się szereg głośnych kulturalnych wydarzeń związanych z Polską. W najbliższych dniach w Kijowie rozpoczyna się III Międzynarodowy Festiwal „Książkowy Arsenał”, na który zaproszeni zostali znani polscy pisarze, a 28 maja w sześciu miastach Ukrainy startują Dni Filmu Polskiego.

«Книжковий Арсенал». Джерело: facebook.com/BookArsenal

„Książkowy Arsenał”. Źródło: facebook.com/BookArsenal

Wiśniewski i Korczak

„Książkowy Arsenał” to największe targi książki w Ukrainie. Z polską literaturą podczas imprezy będzie związanych kilka prezentacji. 26 maja odbędzie się spotkanie z autorem bestsellerowej powieści „[email protected]ść w sieci”, Janusza Wiśniewskiego, który przedstawi „Na Fejsie z moim synem” oraz tytuł dla dzieci i dorosłych „Marcelinka. W poszukiwaniu Najważniejszego”. Oprócz tego, wielbiciele pisarza będą mieli możliwość spotkać się z nim 25 maja w księgarni „Є”.

Na 26 maja zaplanowana została również prezentacja książek Janusza Korczaka. A tym, kogo interesuje sytuacja współczesnej kultury w Ukrainie, polecam prezentację „Raportu o stanie kultury i NGO w Ukrainie”. Na tę imprezę zaproszeni zostali znani ukraińscy pisarze Oksana Zabużko i Andriej Kurkow.

30 maja odbędzie się prapremiera ukraińskiej edycji powieści „Ukrainka” autorstwa polskiej pisarki Barbary Kosmowskiej oraz dyskusja na temat polsko-ukraińskich stereotypów po obu stronach granicy.

Więcej informacji o tych wydarzeniach zamieszczono w folderze „Polskie akcenty na Książkowym Arsenale”.

Фільми «Мій велосипед» та «У темряві». Фото: facebook.com/wciemnosci, facebook.com/pages/Mój-Rower

Filmy „Mój rower” i „W ciemności”,  facebook.com/pages/Mój-Rower

Rodzinna tragikomedia i dramat wojskowy

28 maja startują Dni Filmu Polskiego. Dzieła polskich reżyserów wyświetlane będą z DVD z ukraińskimi napisami. Oglądać je można będzie w Kijowie („Kinopałac”), Winnicy („Batkiwszczyna”), Symferopolu („Kosmos”), Odessie („U-CINEMA”), Doniecku („KinoKult”) i Charkowie (Bommer”). Do pokazów wytypowanych zostało siedem filmów. Znalazły się wśród nich m.in. rodzinna tragikomedia „Mój rower” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego, thriller polityczny „Kret” Rafaela Lewandowskiego, dramat wojenny „W ciemności” Agnieszki Holland. Honorowym gościem Dni Filmu Polskiego będzie w tym roku znany reżyser Piotr Trzaskalski, który podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia festiwalu zaprezentuje wymieniony już film „Mój rower”.

W ciągu ostatnich siedmiu lat w ramach projektu zaprezentowano zostało około trzydziestu najbardziej ambitnych polskich filmów. Bardziej dokładna informacja o festiwalowych filmach znajduje się na stronie Instytutu Polskiego w Kijowie.

Конгрес рисувальників. Джерело: facebook.com/sasha.burlaka.75

Kongres Rysowników. Źródło: facebook.com/sasha.burlaka.75

Emocje i obrazy

Do 8 czerwca br. w Muzeum Narodowym Ukrainy trwa Kongres Rysowników. Jest to spotkanie osób, które porozumiewają się za pomocą obrazów, a nie słów. Wszyscy chętni mogą podzielić się tematami, które są dla nich ważne. Koncepcję imprezy wymyślił polski artysta Paweł Althamer. W zeszłym roku przestrzenią do wspólnego rysowania zostało pomieszczenie jednego z niedziałających berlińskich kościołów.

Podczas Kongresu Rysowników znani ukraińscy artyści i grupy artystyczne codziennie prowadzą szkolenia dla studentów, uczniów i dzieci oraz komunikują się za pomocą obrazów ze wszystkimi, kto ma na to ochotę.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slyesaryeva

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY