Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

W Brukseli otwarto siedzibę Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji

Europejski Fundusz na rzecz Demokracji był jedną z flagowych inicjatyw polskiej prezydencji w Radzie UE. Wczoraj starania polskiej dyplomacji zostały urzeczywistnione – pomysłodawca Funduszu, Radosław Sikorski, otworzył w Brukseli siedzibę nowej instytucji.

Rada Gubernatorów Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji. Autor: Artur Kacprzak.

Rada Gubernatorów Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji. Autor: Artur Kacprzak.


Zadaniem nowopowstałego Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (ang. European Endowment for Democracy – EED) jest wspierania przemian demokratycznych w bezpośrednim sąsiedztwie Unii Europejskiej. Z inicjatywą jego utworzenia Sikorski wystąpił już w styczniu 2011 r., po stłumieniu przez reżim Alaksandra Łukaszenki antyrządowych protestów na Białorusi i na początku arabskiej wiosny. Dopełnieniem starań o utworzenie EED stał się wybór polskiego dyplomaty, Jerzego Pomianowskiego, na stanowisko szefa Funduszu.

Oddany do użytku nowo powstałej instytucji budynek również zawiera polski kontekst. Pałacyk z 1910 r., w którym mieści się obecnie Fundusz to budynek najstarszej polskiej placówki dyplomatycznej w Belgii, zakupiony przez rząd RP 1 września 1925 r. Dawny budynek ambasady będzie użytkowany przez Europejski Fundusz na rzecz Demokracji przynajmniej przez trzy lata, ale właścicielem pozostanie polskie państwo.

Jak powiedział podczas uroczystego otwarcia siedziby minister Sikorski demokracja w europejskim sąsiedztwie nie zapuściła na dobre korzeni. Sytuacja nadal pozostawia wiele do życzenia – i tu pojawia się miejsce dla EED. Szef polskiej dyplomacji wyjaśnił także idee działań, które będą podejmowane przez Fundusz: – Jesteśmy tutaj, aby wspierać tych, którzy są osamotnieni. Gdyż to właśnie oni, wyborcy – zwykli ludzie, społeczeństwo obywatelskie, oddolne ruchy społeczne – powinni mieć swój udział w rządzeniu w swoich krajach – powiedział Sikorski.

[blackbirdpie id=”339061751268134912″]

Dyrektor Funduszu, Jerzy Pomianowski, już wcześniej wyraził nadzieję, że pierwsza pula wniosków grantowych zostanie rozpatrzona już w czerwcu. Z kolei jak zaznaczył w wywiadzie dla Eastbook.eu, finansowanie projektów w ramach EED będzie odbywało się w otwartym cyklu. Aplikacje będą przyjmowane stale, bez określonych terminów.

Na wczorajszym uroczystym otwarciu Funduszu obecny był Artur Kacprzak, prezes Fundacji Wspólna Europa, wydawcy Eastbook.eu.

Przeczytaj wywiad Eastbook.eu z Jerzym Pomianowskim:

Cześć I

Część II

Zobacz wywiad rzecznika prasowego MSZ z Jerzym Pomianowskim:

Źródła: msz.gov.pl, newsweek.pl

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY