Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Trzecia Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest za nami

Członkowie Parlamentu Europejskiego i parlamentów z Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii, Gruzji i Ukrainy liczą na przełom w relacjach Unii i krajów Partnerstwa Wschodniego podczas listopadowego szczytu w Wilnie. Uczestnicy Trzeciej Sesji Zgromadzania Parlamentarnego w Brukseli obiecali przekonywać rządy swych krajów do dołożenia wszelkich starań, aby do takiego przełomu doszło.

Członkowie Trzeciej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest. Źródło: europarl.europa.eu

Członkowie Trzeciej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest. Źródło: europarl.europa.eu


W Brukseli w dniach 28-29 maja odbyła się trzecia Sesja Euronestu – wspólnego posiedzenia członków europarlamentu i parlamentu krajów objętych unijnym programem Partnerstwa Wschodniego. Rozmowy polityków skupiły się przede wszystkim na zbliżającycm się szczycie Partnerstwa w Wilnie zaplanowanym na listopad tego roku.

Euronest pragnie wysłać mocny sygnał przywódcom państw i rządów. Szczyt w Wilnie będzie decydującym krokiem w kierunku politycznego stowarzyszenie i otwarcia strefy wolnego handlu pomiędzy Unią i jej partnerami. Aby to jednak miało miejsce ci partnerzy muszą wzmocnić poszanowanie dla praw człowieka i rządów prawa – powiedział współprzewodniczącym Euronestu Jewgienij Kirilov na sesji zamykającej Zgromadzenie.

Szczyt w Wilnie stanowi szansę na podpisanie umów z Ukrainą, Mołdawią i Gruzją, ale zależy to od rządów tych państw do wykorzystania kluczowych sześciu miesięcy przez szczytem, aby pokazać postęp w obszarach, które były jasno wskazane przez Unię – powiedział Borys Tarasiuk, b. minister spraw zagranicznych Ukrainy, współprzewodniczący Euronestu ze strony krajów Partnerstwa.

Zgromadzenie w raporcie końcowym określiło utrwalenie praworządności jako najważniejszy aspekt reform konieczny do zbliżenia z Unią. W przyjętym sprawozdaniu zwrócono także uwagę, że Unia i kraje Partnerstwa zobowiązane są „do promowania i pokoju i bezpieczeństwa na całym kontynencie europejskim” – członkowie Zgromadzenia potępili ataki władz na przeciwników politycznych, ograniczenia prawa do zgromadzeń oraz przypadku wybiórczego stosowania prawa.

Po raz pierwszy w trakcie sesji Euronestu stronę białoruską reprezentowali wyłącznie przedstawiciele opozycji m.in. Anatol Liabedźka i Vital Rymaszeuski. W części poświęconej sprawom wolności słowa przedstawiono problemy niezależnych mediów nadających na Białorusi – telewizji Biełsat i portalu charter97. – Unia nie wspiera tych mediów, a one bardzo potrzrbują jej pomocy – krytykował brak unijnych dotacji dla tych mediów polski europoseł Jacek Sariusz-Wolski.

Portal charter97.org jest bardzo ważny dla Białorusinów. Sytuacja jest wyjątkowa: strona internetowa charter97.org, która poświęcona jest sytuacji politycznej w kraju jest bardziej popularna niż portale randkowe i internetowi dilerzy samochodów. Tak więc potrzeba dostępu do niezależnej informacji w dyktaturze jest bardzo wysoka – przekonywała Natalia Radzina redaktor naczelna portalu. – Wszystkie rządy autorytarne opierają się na sile politycznej, służbach specjalnych i podporządkowanych mediach. Jeśli chcemy walczyć z dyktaturą, musimy pomóc niezależnym mediom – dodał Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa stacji Biełsat.

Zgrzytem na posiedzeniu Euronestu odbił się natomiast wniesiony pod obrady wniosek postulujący potępienie aresztowań byłych premierów: Julii Tymoszenko na Ukrainie i Wano Merabiszwili w Gruzji. Projekt rezolucji zgłoszony przez posłów Europejskich Partii Ludowej nie otrzymał poparcia członków Zgromadzenia, którzy w większości uznali, że na zrównywanie obu przypadków jest jeszcze za wcześnie. Sprawa ta wywołała spór także pomiędzy polskimi politykami:

[blackbirdpie id=”339410893953699840″]

[blackbirdpie id=”339434565733060609″]

Następna – czwarta już – sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest  odbędzie się w listopadzie przyszłego roku w Erywaniu.

Przypomnijmy: Zgromadzenie Parlamentarne Partnerstwa Wschodniego EURONEST zrzesza 110 członków – 60 eurodeputowanych oraz 50 parlamentarzystów – po 10 z 6 krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii I Ukrainy). Propozycja utworzenia forum współpracy parlamentarnej Unii Europejskiej z państwami Sąsiedztwa Wschodniego złożył w 2006 roku Jacek Saryusz-Wolski, ówczesny wiceprzewodniczący PE odpowiedzialny za relacje ze wschodnimi sąsiadami UE. Powstałe w 2009 roku w Pradze Partnerstwo Wschodnie uznało oficjalnie Zgromadzenie Euronest za swe Zgromadzenie Parlamentarne.

Facebook Comments
Tagi:
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY