Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Nowy rząd w Mołdawii

Mołdawski parlament przegłosował udzielenie wotum zaufania dla nowego rządu. Powołanie nowego gabinetu premiera Iurie Leancă poprzedziło podpisanie umowy koalicyjnej pod nazwą „Proeuropejskiej Koalicji Rządowej”, której priorytetem będzie doprowadzenie do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Iurie Leancă. Źródło:wikimedia.org

Iurie Leancă. Źródło:wikimedia.org


Udzielenie wotum zaufania dla gabinetu ministrów pod przewodnictwem premier Iurie Leanca stało się możliwe dzięki podpisaniu nowego porozumienia pomiędzy dawnymi koalicjantami. Nad ranem w dniu głosowania (30.05.2013) były premier i przewodniczący partii liberalno-demokratycznej Vlad Filat, były przewodniczący parlamentu i szef partii demokratycznej Marian Lupu oraz lider „liberałów-reformatorów” Ion Hadârcă utworzyli „Proeuropejską Koalicję Rządową” uzyskując większość w mołdawskim parlamencie.

Zobacz podpisanie umowy o powołaniu „Proeuropejskiej Koalicji Rządowej”


Zaprzysiężenie nowego rządu zakończyło trwający 4 miesiące kryzys polityczny zapoczątkowany wyjściem z koalicji „Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej” parli liberalno-demokratycznej Filata i jego odwołaniem z funkcji premiera. Za rządem Iurie Leancă zagłosowali nowi koalicjanci (31 deputowanych z partii liberalno-demokratycznej, 15 z partii demokratycznej, 7 „reformatorów” z partii liberalnej) a także 3 członków „grupy Vadim-a Mişin-a”, oraz dwóch byłych komunistycznych deputowanych.

Nowy rząd został sformułowany na okres 1,5 roku, jaki pozostał do następnych wyborów parlamentarnych. Przedstawiając program swojego gabinetu Leancă podkreślił, że priorytetem władz w tym czasie będzie „dołożenie wszelkich starań w celu podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską”. Nowy premier określił jako historyczny dzień powołania swojego rządu z uznaniem wypowiadając się o posłach, którzy popierając jego kandydaturę „odłożyli na bok partyjne i osobiste interesy, a na pierwszy plan postawili interes mołdawskiego państwa i jego obywateli”.

Zobacz złożenie przysięgi przez nowy rząd jęz. mołd.):
Serdecznie odbieramy zatwierdzenie rządu Iurie Leancy i jego program przez Parlament Republiki Mołdawii. Zachęcamy mołdawskie władze do rozpatrzenia konieczności reformy konstytucji w celu wzmocnienia systemu kontroli i równowagi, aby zapobiec powstawaniu podobnych kryzysów politycznych w przyszłości – napisali w specjalnym oświadczeniu Wysoka Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton i Komisarz ds. rozszerzenie i polityki sąsiedztwa Stefan Fule (całość oświadczenia dostępna tutaj).

– Polska z dużym zadowoleniem odnotowuje przegłosowanie przez Parlament Mołdawii wotum zaufania dla nowego proeuropejskiego rządu. Wyrażamy zadowolenie z powołania na stanowisko przewodniczącego parlamentu Mołdawii Igora Cormana dotychczasowego współprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdawii. Również z zadowoleniem odnotowujemy powołanie Natalii Gherman na stanowisko ministra spraw zagranicznych i integracji europejskiej Republiki Mołdawii, osoby która bezpośrednio koordynowała w Mołdawii prace związane z negocjacjami Umowy Stowarzyszeniowej z UE, jak też proces dostosowania tego kraju do wymogów sformułowanych w ramach Planu Działania na rzecz liberalizacji wizowej – czytamy z kolei w oświadczeniu wydanym przez polski MSZ.

Źródła: interlic.md, kommersant.md, publika.md

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY