Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Sondaż wyborczy w Mołdawii daje zwycięstwo komunistom

Gdyby wybory do mołdawskiego parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę zwyciężyliby w nich komuniści. Wyniki najnowszego sondażu badającego preferencje wyborcze Mołdawian oznaczają, że konfiguracja sił politycznych na mołdawskiego scenie politycznej praktycznie nie uległaby zmianie.

Mołdawskie partie polityczne. Źródło: totul.md

Mołdawskie partie polityczne. Źródło: totul.md


Zgodnie z rezultatami badania opinii publicznej do parlamentu dostałyby się dziś cztery partie. Za Komunistyczną Partią Republiki Mołdawii chęć głosowania wyraziło 39% respondentów. Za Partią Liberalno-Demokratyczną Vlada Filata opowiedziało się 12,6% Mołdawian, za Partią Demokratyczną Mariana Lupu 8,6%, zaś za Partią Liberalną Michaia Ghimpu  7,5%. 21,5% osób biorących udział w badaniu odpowiedziało, że nie wie jeszcze na kogo oddałoby swój głos.

W ramach sondażu zapytano także o opinie na temat kierunku rozwoju mołdawskiego państwa. Aż 77% uczestników badania odpowiedziało, że ich kraj zmierza w złym kierunku, a jedynie 15% było odwrotnego zdania. Ponadto 46% Mołdawian uważa, że miniony rok nie był ani zły, ani dobry, 42%, że był zły, zaś jedynie 10%, że był dobry. Wśród największych problemów którymi powinni się zająć mołdawscy politycy respondenci wskazali bezrobocie (37%) i podwyższenie wynagrodzeń (24%).

Sondaż został przeprowadzony na próbie 1143 osób w dniach 10-26 maja br. przez mołdawski instytut IMAS. Błąd statyczny wynosi +/- 3%.

Przypomnijmy: w ostatnich, przedterminowych wyborach parlamentarnych w listopadzie 2010 r. zwyciężyli komuniści uzyskując 39,3% głosów. Na drugim miejscu uplasowali się liberalni demokraci z wynikiem 29,4%, następnie demokraci (12,7%) oraz liberałowie (9,9%). Trzy ostatnie partie zdołały utworzyć koalicję pod nazwą „Sojusz na rzecz Integracji Europejskiej” i przejąć władzę, pomimo zwycięstwa w wyborach partii komunistycznej.

Zobacz relacje z prezentacji sondażu w mołdawskiej telewizji (jęz. mołd):

Źródła: tm.md, moldovenii.md, enews.md, enews.md, nit.md, noi.md

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY