Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

W Ukrainie powstaje prywatny kanał telewizji publicznej

Ukraińscy dziennikarze założą internetowy kanał telewizji, hromadske.tv. Ma być to kanał telewizji, który w założeniu twórców będzie niezależnym medium ukraińskim, skupiającym się na ważnych kwestiach politycznych i społecznych. Kanał będzie nadawany w języku ukraińskim. Start transmisji jest planowany na wrzesień 2013 roku.

Zespół tworzący telewizję internetową hromadske.tv

Zespół tworzący telewizję internetową hromadske.tv

 

Hromadske.tv została założona przez grupę ukraińskich dziennikarzy, którzy na konferencji prasowej poinformowali, że ich kanał będzie niezależny od rządu i grup biznesu, które kontrolują ukraińskie media. Inicjatywa ma być finansowany przez zwykłych widzów, krajowych i zagranicznych donorów oraz wpływu z reklam. Celem Telewizji Publicznej (jak by należało przetłumaczyć nazwę inicjatywy) jest dostarczanie Ukraińcom obiektywnych i rzetelnych informacji oraz przełamanie negatywnej tendencji wpływu polityki i grup biznesowych na przekaz informacji w mediach.

Próba przełamania głównego nurtu informacyjnego w ukraińskiej telewizji nie będzie zadaniem łatwym. Należy pamiętać, że kanały telewizyjne, które dopuszczały się otwartej krytyki władz państwowych natrafiały padały ofiarom prześladowań oraz presji administracyjnej, która uniemożliwiała swobodne ich działanie (przeczytaj więcej tutaj). Hromadske.tv poza szlachetnym statutem będzie musiało się olbrzymią determinacją i świetną organizacją aby przebić się do świadomości szerokiej grupy ukraińskich widzów.

Źródła: rp.pl, eastbook.eu, hromadske.tv [1], [2].

 

Przeczytaj więcej o historii mediów w Ukrainie:

Krzysztof Nieczypor: Początek końca niezależnych mediów na Ukrainie

Ukraina: Wojna o media, czyli jak to się robi na Ukrainie

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY