Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

WGF2013: Jak budować relacje z Europą Wschodnią?

Na Wrocław Global Forum 2013 znalazło się miejsce żeby przedyskutować relacje łączące Unię Europejską z krajami Europy Wschodniej. Relacje obu stron w czasach kryzysu wydają się coraz bardziej mgliste.

Hala Stulecia we Wrocławiu, miejsce odbywania się WGF 2013, źródło: halastulecia.pl

Hala Stulecia we Wrocławiu, miejsce odbywania się WGF 2013, źródło: halastulecia.pl

Prowadzący dyskusję Eugeniusz Smolar próbował prowokować rozmówców swym krytycznym podejściem. Pytał o przyszłość Partnerstwa Wschodniego, nazywając program martwym. Zwracał uwagę na rozbieżność strategi politycznych różnych państw członkowskich, co uniemożliwia wypracowanie sprawnego programu współpracy dla państw Partnerstwa Wschodniego. Bardziej optymistycznie reagowali paneliści. Balazs Jarabik z madryckiego think-tanku FRIDE spokojnie odniósł się do postępów programu Partnerstwa Wschodniego: – W realiach unijnych, ten program dopiero się tworzy i na jego rezultaty należy jeszcze poczekać – stwierdził. Jarabik zwrócił uwagę na Białoruś: – To jedyny kraj europejski, w którym Unia Europejska nie gra żadnej roli. Żeby zmienić sytuację na Białorusi musimy rozmawiać ze wszystkimi oprócz Łukaszenki – przekonywał.

Dyskusja przeniosła się na tematy rosyjskie za sprawą profesora Adama Daniela Rotfelda. Wytrawny znawca Federacji Rosyjskiej negował opinię, jakoby Rosja stawała się coraz bardziej eurosceptyczna: – Europa nie jest głównym wrogiem dla Rosjan. Na poziomie urzędników i polityków słyszy się obawy wobec kultury islamu, czy dominacji gospodarczej Chiny. To są fobie głośno nieartykułowane, ale realnie istniejące – mówił. Ekspert tonował nastroje w sprawie Unii Euroazjatyckiej: – Unia Euroazjatycka nie stanie się czymś więcej niż tylko narzędziem propagandowym w rękach Kremla. Istnieją jednak kraje, które już dziś są w pełni kontrolowane przez Rosję, takie jak Tadżykistan.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY