Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Aleksiej Nawalny kandydatem na mera Moskwy

Znany rosyjski bloger, opozycjonista, szef Rady Koordynacji Opozycji, Aleksiej Nawalny złożył wniosek o zarejestrowanie go na kandydata mera Moskwy. Wybory odbędą się 8 września 2013 roku.

 

Aleksiej Nawalny otoczony przez reporterow autor Oleg Green (lost) Źródło: Flickr.com

Aleksiej Nawalny otoczony przez reporterów, autor: Oleg Green (lost) źródło: Flickr.com

Aleksiej Nawalny jest znany z organizacji protestów przeciwko reżimowi „oszustów i złodziei” – jak zwykł nazywać partię władzy z Władimirem Putinem na czele. Na początku 2012 roku potrafił zmobilizować 120 tysięcy mieszkańców Moskwy do protestów przeciwko sfałszowanym wyborom. W alternatywnych wyborach został wybrany na szefa  Rady Koordynacyjnej Opozycji, która ma jednoczyć i koordynować działania opozycyjnych sił politycznych.

Idę na wybory, aby oddać władzę moskwianom

Jednym z haseł dających popularność Nawalnemu jest pozbawienie władzy partii i oddanie jej Rosjanom. Swoje kandydowanie na mera Moskwy tłumaczy podobnie – Idę na te wybory aby oddać władze ludziom, aby oddać władzę moskwianom (wideo 3:10)

Ogłoszenie decyzji o kandydowaniu Nawalnego na mera Moskwy (jęz. ros.)

Kandydaturę Nawalnego na mera stolicy Rosji wysunęła w piątek (14.06.2013) Republikańska Partia Rosji-Parnas, której formalnie nie jest on członkiem. Kandydowanie z ramienia oficjalnie zarejestrowanej partii politycznej zwalnia Nawalnego z obowiązku zebrania podpisów 1 proc. mieszkańców Moskwy z prawem do głosowania. W przypadku startu w wyborach jako kandydat niezależny musiałby zebrać 73 tysiące podpisów.

Screenshot z Twittera Aleksieja Nawalnego, źródło: Twitter.com

Screenshot z Twittera Aleksieja Nawalnego, źródło: Twitter.com

Wybory mera Moskwy odbędą się 8 września 2013 roku i będą to wybory przedterminowe. Zarządziła je 7 czerwca br. Moskiewska Duma Miejska po tym, gdy dwa dni wcześniej dotychczasowy mer Siergiej Sobianin złożył na ręce prezydenta Rosji dymisję, prosząc go jednocześnie o zgodę na kandydowanie w przyspieszonych wyborach na ten urząd. Putin takiego poparcia udzielił.

Kadencja Sobianina trwała do października 2015 roku. Jego wcześniejsza dymisja interpretowana jest jako działanie mające zaskoczyć potencjalnych przeciwników politycznych oraz znaczne skrócenie okresu przygotowań kampanii wyborczych kontr- kandydatów. Dotychczasowy mer Moskwy, złożenie dymisji uzasadniał koniecznością uzyskaniem poparcia mieszkańców stolicy, dla planów rozwoju miasta.

Wrześniowe wybory będą pierwszymi od 10 lat bezpośrednimi wyborami na mera Moskwy. Zniesione powszechne wybory prezydentów republik, gubernatorów regionów i merów największych miast w 2012 roku przywrócił Dmitrij Miedwiediew w 2011 roku.

Źródła: navalny.livejournal.comwyborcza.pl, money.pl.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY