Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Piechal

Przegląd najważniejszych wydarzeń na Wschodzie według portalu Eastbook.eu (10 VI – 16 VI 2013)

Portal Eastbook.eu rozpoczyna nową serię tekstów. Co tydzień, w niedzielę, będziemy publikować przegląd najważniejszych wydarzeń na Wschodzie. W tym tygodniu: Putin zakłada nową partię, Tymoszenko z szansą na wyjście z więzienia, rosyjsko-gruzińskie zbliżenie, a także wielkie zwycięstwo Armenii nad… Danią.

Davos, 2009 r. Władimir Putin podczas Światowego Forum Ekonomicznego. fot. World Economic Forum (flickr)

Davos, 2009 r. Władimir Putin podczas Światowego Forum Ekonomicznego. fot. World Economic Forum (flickr.com)

 

NOWA PARTIA PUTINA?

12 czerwca, Moskwa. Gdy na ulicach rosyjskiej stolicy kilka tysięcy obywateli protestowało przeciwko łamaniu praw człowieka i represjom wobec członków opozycji, Władimir Putin na zjeździe Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego objął przewodnictwo ruchu. Zdaniem wielu ekspertów OFN w przyszłości może stać się podstawowym zapleczem politycznym rosyjskiego prezydenta. Powstanie nowej organizacji ma związek ze spadającymi rankingami popularności obecnej partii władzy, Jednej Rosji.

 

 

 

Julia Tymoszenko, fot: Minirobot (flickr)

Julia Tymoszenko, fot: Minirobot (flickr.com)

.

TYMOSZENKO KANDYDATEM OPOZYCJI W WYBORACH PREZYDENCKICH 2015 r.

14 czerwca, Kijów. Zjednoczona Opozycja – po oficjalnym połączeniu Batkiwszczyny i Frontu Zmian w jeden organizm partyjny – ogłosiła, że to Julia Tymoszenko będzie ich kandydatem w następnych wyborach prezydenckich. UDAR i Swoboda wciąż nie ustosunkowały się do decyzji swoich kolegów. Ukraińscy komentatorzy podkreślają, że jest to krok symboliczny, gdyż kwestia uwolnienia byłej premier wciąż pozostaje nieuregulowana, choć…

.

 

Julia Tymoszenko. fot: PolandMFA (flickr.com)

Julia Tymoszenko. fot: PolandMFA (flickr.com)

TYMOSZENKO NA WOLNOŚCI JUŻ W TYM ROKU?

…z Kijowa płyną sygnały, że być może już w tym roku dojdzie do wypuszczenia więzionej Tymoszenko na wolność. Stać by się to miało z powodu złego stanu zdrowia liderki Pomarańczowej Rewolucji. Do 15 września miałaby się ona udać do specjalistycznej kliniki w Berlinie, gdzie poddałaby się leczeniu kręgosłupa. Zgoda ukraińskich władz na wyjazd Tymoszenko, nie oznacza jednak jej uniewinnienia. Jak donoszą ukraińskie media, była premier jest gotowa zgodzić się nawet na taki wariant.

 

 

 

Zespół tworzący telewizję internetową hromadske.tv

Zespół tworzący telewizję internetową hromadske.tv

NIEZALEŻNA TELEWIZJA W UKRAINIE

11 czerwca, Kijów. Grupa ukraińskich dziennikarzy ogłosiła zamiar stworzenia nowej telewizji internetowej. Pierwsza emisja planowana jest na wrzesień br. Hromadske.tv (pol. Telewizja Publiczna) w założeniu ma być niezależna od polityków i kół biznesowych, co zapewnić im mają pieniądze od krajowych i międzynarodowych sponsorów, jak i datki od widzów. Cel – stworzenie obiektywnych, rzetelnych mediów w Ukrainie.

 

 

Gruzińskie wina wracają do Rosji, fot. quinn.anya (flickr.com)

Gruzińskie wina wracają do Rosji, fot. quinn.anya (flickr.com)

ROSJA-GRUZJA: Ciepło, cieplej…

15 czerwca, Dugladze. Po raz pierwszy od 2006 roku gruzińskie wino legalnie „przekroczyło” granicę z Rosją. Trzydzieści tysięcy butelek wina z winnicy Dugladze to pierwsza od lat tak duża partia gruzińskiego trunku narodowego wyeksportowanego do Rosji. Jest to efekt rozmów pomiędzy Rosją a gruzińskim rządem Bidziny Iwaniszwiliego. Dodatkowo kilka dni wcześniej Putin poprosił Gruzinów o… pomoc przy zabezpieczaniu igrzysk olimpijskich w Soczi. Gruzińska strona rządowa zadeklarowała gotowość do współpracy.

Premier Mołdawii, Iurie Leanca, fot. United Nations Information Service - Geneva (flickr.com)

Premier Mołdawii, Iurie Leanca, fot. United Nations Information Service – Geneva (flickr.com)

 

 

MOŁDAWIA BLIŻEJ NATO

14 czerwca, Bruksela. Premier Mołdawii, Iurie Leancă, usłyszał od Andresa Fogha Rasmussena, sekretarza generalnego NATO, pochwalę za realizację misji pokojowej w Kosowie oraz deklarację o chęci zacieśnieniu współpracy pomiędzy Mołdawią a Sojuszem. Jak stwierdził Rasmussen, Sojusz będzie wciąż wspierał mołdawską niepodległość, suwerenność i terytorialną integralność, a także zachęcił Mołdawian do kontynuowania europejskiego kierunku rozwoju.

 

 

 

 

ARMENIA OGRYWA DANIĘ

11 czerwca, Kopenhaga. Jak wiadomo z powodu futbolu potrafiły wybuchać wojny. Na szczęście, tym razem mocno wątpliwy jest wzrost napięcia między upokorzoną u siebie Danią a Armenią. Reprezentacja kaukaskiego kraju sensacyjnie wygrała z Duńczykami aż 4:0 wprawiając całą Armenię w euforię. Erywań tamtej nocy nie zasnął.

 

BONUS: Na koniec film, który w zeszłym tygodniu wstrząsnął światem. Władimir Putin postanowił wesprzeć kandydaturę Jekaterynburga na miasto-gospodarza Expo 2020. I postanowił zrobić to po angielsku!

.

Facebook Comments
Tomasz Piechal
Starszy analityk ds. Ukrainy w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

    Dziennikarz, publicysta, z wykształcenia etnolog. Swoje badania naukowe prowadził na Ukrainie, gdzie zajmował się kwestiami politycznymi (dystans między władzą a obywatelami) i historycznymi (UPA, Wielka Wojna Ojczyźniana, Wielki Głód). Współpracował m.in. z serwisami "dziennikarze.info", "gildia.pl", "psz.pl", "Gazetą Studencką", TVP1, działem Opinii "Super Expressu", "Rzeczpospolitą", "Dziennikiem Gazetą Prawną".

    ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY