Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraina czy Europa: rankingi wyższych uczelni i możliwości dla młodzieży

W lipcu maturzyści przystępują do egzaminów wstępnych na studia, a ci, którzy obecnie już są studentami, będą zastanawiać się nad podjęciem studiów magisterskich lub doktoranckich. Proponuję więc przyjrzeć się światowym i ukraińskim rankingom wyższych uczelni, aby zadecydować, o które studia warto się ubiegać.

University of Cambridge

University of Cambridge. Джерело: facebook.com/cambridge.university

University of Cambridge. Źródło: facebook.com/cambridge.university

W 2012 roku Academic Ranking of World Universities (Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata) w swoim TOP-500 uniwersytetów uplasował Cambridge na 5 miejscu, a University of Oxford – na 10 miejscu. Zabawne jest, że według The Times Higher Education World University Rankings 2012-2013 Cambridge znajduje się na 7 miejscu, a University of Oxford posiada wyższe, drugie, miejsce.

Studenci z Ukrainy, którzy liczą na stypendium, również mają szansę załapać się na studia magisterskie w Cambridge. Znany ukraiński biznesmen Dmytro Firtasz finansuje specjalny program stypendialny (Cambridge-Ukraine Studentship). Kandydaci na stypendium powinni posiadać lub zdobyć w najbliższym czasie wykształcenie akademickie na takim poziomie, który umożliwia wstęp do uniwersytetu, a jednocześnie mieć wysoki poziom znajomości języka angielskiego. Bardziej szczegółowo o Cambridge-Ukraine Studentship można dowiedzieć się tutaj.

Moskiewski Uniwersytet Państwowy

Московський державний університет. Джерело: wikipedia.org

Moskiewski Uniwersytet Państwowy. Źródło: wikipedia.org

Zgodnie z zestawieniem magazynu The Times Higher Education Moskiewski Uniwersytet Państwowy wrócił niedawno na listę rankingu 100 uczelni o najlepszej reputacji w świecie. Przed tym trafiał również do wyżej wymienionego Academic Ranking of World Universities. Obywatele Ukrainy mają możliwość studiowania na koszt budżetu Federacji Rosyjskiej tylko pod warunkiem, że zostali oni zakwalifikowani na listę Ministerstwa Oświaty Ukrainy, który w ramach umowy międzyrządowej między Rosją a Ukrainą umożliwia obywatelom Ukrainy nieodpłatne studiowanie w Rosji. W celu zakwalifikowania się do tego grona należy zgłosić się do Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy. We wszystkich innych przypadkach studia dla obcokrajowców na Uniwersytecie Moskiewskim są płatne (przeciętnie od 9 do 11 tysięcy dolarów rocznie w zależności od wydziału).

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Jagielloński.  Джерело: wikipedia.org

Uniwersytet Jagielloński. Źródło: wikipedia.org

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zajął pierwsze miejsce w rankingu Najlepsze uczelnie w Polsce prowadzonym przy wsparciu medialnym dziennika „Rzeczpospolita” i miesięcznika „Perspektywy”. W ciągu kilku kolejnych lat krakowska uczelnia nieznacznie wyprzedza Uniwersytet Warszawski. UJ jest uczestnikiem Programu Komisji Europejskiej Erasmus Mundus, w związku z czym Ukraińcy mogą liczyć na stypendia. Prawie co roku uniwersytet ogłasza konkurs o stypendium z Funduszu Królowej Jadwigi. O stypendium mogą się ubiegać studenci i doktoranci wyższych uczelni z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, krajów byłego Związku Radzieckiego oraz krajów bałkańskich.

Stypendium wynosi 1500 złotych miesięcznie. Stypendysta otrzyma również zakwaterowanie w domu studenckim oraz podstawową opiekę zdrowotną.

L’université Paris-Sud 11

Факультет природничих наук. Джерело: commons.wikimedia.org

Wydział Nauk Przyrodniczych. Źródło: commons.wikimedia.org

Uniwersytet Paryż-Południe XI (L’université Paris-Sud 11) w minionym roku uplasował się na 37 miejscu w Academic Ranking of World Universities. Uczelnia specjalizuje się w naukach ścisłych. Corocznie rząd Francji przyznaje stypendia, w tym obywatelom Ukrainy. Zazwyczaj kandydaci najpierw składają dokumenty, a następnie najlepszych z nich zapraszają na rozmowę kwalifikacyjną do Instytutu Francuskiego w Ukrainie.

Kijowski Uniwersytet Narodowy imienia Tarasa Szewczenki

КНУ імені Т. Шевченка. Джерело: facebook.com/kyiv.university

Kijowski Uniwersytet Narodowy imienia T. Szewczenki. Źródło: facebook.com/kyiv.university

Dwa największe rankingi w Ukrainie to „Top 200 Ukraina” prowadzony przez Centrum Projektów Międzynarodowych „Eurooświata” oraz „Kompas” organizowany przez spółkę SKM. Żadna uczelnia ukraińska nie znalazła się na razie na liście prestiżowych rankingów międzynarodowych. Kijowski Uniwersytet Narodowy jest jedną z najlepszych uczelni w Ukrainie, która zazwyczaj konkuruje w rankingach z Narodowym Uniwersytetem Technicznym Ukrainy „Kijowski Instytut Politechniczny”. Rokrocznie na najbardziej popularnych kierunkach o jedno miejsce walczy 6-11 osób, ale nie odstrasza  to abiturientów z różnych regionów Ukrainy i zza granicy.

Jeżeli nie chcesz przegapić interesującej propozycji ze strony europejskich uczelni, częściej odwiedzaj  strony ambasad tych krajów, w których chciałbyś studiować. Ale, wybierając uczelnię, trzeba pamiętać, iż życie w krajach UE nie jest tanie. Jeśli stypendium pokrywa koszt samych studiów, to będą jeszcze potrzebne pieniądze na zakwaterowanie, wyżywienie i inne wydatki. Ci, którzy studiują w Europie, pewnie nie zamieniliby swojego uniwersytetu na ukraiński, ale w Ukrainie również można zdobyć niezłe wykształcenie. Rankingi rankingami, a zapotrzebowanie na zdolnych studentów jest wszędzie.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slyesaryeva

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY