Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Konkurs na esej: Kobiety – my razem

Fundacja My razem (Polska) ogłasza konkurs na esej „Kobiety – my razem!”. Chcemy zbudować trwałe więzi społeczno-kulturowe między kobietami z Polski i Białorusi. Chcemy połączyć głos kobiet polskich, których doświadczeniem przeszłości była Solidarność i walka o byt w czasach komunizmu z głosem białoruskich kobiet, które dzisiaj walczą z reżimem.

Fundacja - My razem, konkurs na esej, logo

Fundacja – My razem, konkurs na esej, logo, źródło: organizatorzy konkursu

 

Kobiety w Polsce przez cały okres komunizmu dźwigały ten sam ciężar. Stawały za mężczyznami w szeregu walczących o wolność, co zresztą jest dzisiaj niedoceniane i niepamiętane. Toczyły też codzienną walkę z niedostatkami życia w okresie kryzysów ekonomicznych, permanentnie towarzyszących PRL-owskiej rzeczywistości.

Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Wspólne działania polsko – białoruskie. Naszym głównym partnerem jest Komitet Obrony Represjonowanych „Salidarnasc” (Białoruś), jedna z czołowych organizacji białoruskich zajmujących się prawami człowieka i obywatela na Białorusi, zajmująca się prawami więźniów politycznych, represjonowanych i ich rodzin.

Do udziału w konkursie zapraszamy kobiety z Białorusi i Polski w celu podzielenia się swoimi doświadczeniami w walce z reżimem. Roboczymi językami konkursu są: polski, białoruski i rosyjski.

Tematy esejów:


Rola kobiety w życiu społecznym i publicznym swojego kraju (przeszłość i teraźniejszość);

– „Solidarność” w Polsce, rola kobiety (wypowiedzi kobiet działających w czasach „Solidarności”. Zależy nam na głosie osób będących blisko wydarzeń, mile widziane także prace oparte na wspomnieniach kolejnego pokolenia, czyli dzieci/wnuków działaczy);

– Doświadczenia związane z walką z reżimem (życie codzienne, wydarzenia, próby realizowania swoich celów osób żyjących w warunkach reżimu);

– Kultura i sztuka jako sposób realizacji kobiety nieobojętnej wobec rzeczywistości.

 

Skład jury: Mirosława Stachowiak–Różecka (Polska) – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Barbara Zdrojewska (Polska) – radna Województwa Dolnośląskiego, Inna Kulej (Białoruś) – Prezes Komitetu „Salidarnasc”, Ewa Skrzywanek (Polska) – doradca metodyczny Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Halina Skorochod (Białoruś) – zastępca Aleksandra Milinkiewicza, prezesa PO „Za Wolność”, Jolanta Piątek (Polska) – dziennikarka Radia Wrocław, była opozycjonistka oraz działaczka Solidarności Polsko – Czechosłowackiej.

3 najlepsze finalistki konkursu zostaną odznaczone nagrodami pieniężnymi:
pierwsza nagroda – 1000 zł, druga – 750 zł i trzecia – 500 zł.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 25 lipca 2013, wręczenie nagród odbędzie się we wrześniu podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowych 3-dniowych Warsztatów. Uczestnikami warsztatów będą autorki 10 najlepszych esejów z Białorusi i Polski. W czasie warsztatów przewidziane są spotkanie z działaczkami życia politycznego, kulturalnego i społecznego z Wrocławia i regionu. Liczymy na nawiązanie bezpośrednich kontaktów między uczestniczkami warsztatów ze strony polskiej i białoruskiej i efektami w formie współpracy w przyszłości.
Najlepsze eseje uczestniczek konkursu zostaną włączone do publikacji książkowej, która ukaże się pod koniec 2013 roku.
Prace konkursowe prosimy nadsyłać na adres mailowy Fundacji [email protected] do 15 lipca 2013 r. Dodatkowa informacja o projekcie umieszczona na stronie Fundacji www.myrazem.eu, oraz facebook.com/fundacjamyrazem.

Osoba do kontaktu: Tatiana Iwanow, e-mail: [email protected]

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY