Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Litwa objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

Z dniem 1 lipca 2013 r. Litwa przejęła od Irlandii przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Hasłem litewskiej prezydencji jest „Wiarygodna, rozwijająca się i otwarta Europa”, zaś priorytetami mają być między innymi bezpieczeństwo energetyczne, Partnerstwo Wschodnie i wzmocnienie zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Będzie to pierwsza prezydencja państwa spośród byłych republik ZSRR.

Flaga Litwy. Autor: Albertus teolog. Źródło: wikimedia.org

Flaga Litwy. Autor: Albertus teolog. Źródło: wikimedia.org


Uroczysta inauguracja litewskiej prezydencji odbędzie się w najbliższy weekend i zostanie połączona z obchodami Dnia Państwa (6 lipca – dzień koronacji legendarnego króla Litwy Mendoga). W ciągu najbliższego półrocza w Brukseli i Luksemburgu Litwa zorganizuje ponad 1500 posiedzeń różnego szczebla. W kraju odbędzie się ponad 200 imprez – w tym  20 spotkań na najwyższym szczeblu, 160 spotkań eksperckich, 12 – parlamentarnych, około 70 spotkań grup roboczych.

Na swoją prezydencję Litwa przeznaczyła 62 miliony euro i jest to najniższa kwota wydana dotychczas przez kraje, które przewodnictwo sprawowały. – Do objęcia przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej przygotowywaliśmy się praktycznie pięć lat. Konsultowaliśmy się z państwami, które niedawno pełniły te funkcje, albo – tak jak my – robiły to po raz pierwszy: Słowenią, Czechami, Cyprem, Irlandią i oczywiście z Polską – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Litwy ds. europejskich Vytautas Leškevičius.

Dla porównania – dwa lata temu Polska przeznaczyła na własne półroczne przewodnictwo 115 mln euro, co brytyjski ośrodek Open Europe uznał za najdroższą prezydencję w historii. Podczas litewskiej prezydencji wieksza część imprez będzie odbywać w Brukseli w oparciu o potencjał organizacyjny sekretariatu Rady. – „Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej jest dużym wyzwaniem dla Litwy, ale jestem pewny, że mu sprostamy. Osiągniemy cel, jakim jest zapewnienie sprawnej, dobrze zorganizowanej prezydencji” – podkreślił wiceminister Vytautas Leszkeviczius.

Najważniejszym wydarzeniem litewskiej prezydencji będzie szczyt Partnerstwa Wschodniego zaplanowany na 28 listopada w Wilnie. Linkevičius przyznał, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina byłoby jednym z największych sukcesów przewodnictwa Unii. Istotną sprawą dla litewskich dyplomatów są także relacje z Białorusią. Litwa od dłuższego czasu postuluje większe zaangażowanie Unii w promowaniu europejskiego kierunku myślenia wśród białoruskich polityków.

Źródła: presseurop.eu, wilnoteka.lt

 

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY