Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Światowej sławy scenarzysta kandydatem na prezydenta Azerbejdżanu

Zjednoczona opozycja w Azerbejdżanie wybrała znanego i cenionego na świecie scenarzystę na kandydata na prezydenta. W zaplanowanych na 16 października wyborach Rustam Ibragimbekow będzie najpoważniejszym rywalem urzędującego prezydenta Ilhama Alijewa.

Rustam Ibragimbekow. Autor Gulustan. Źródło: wikimedia.org

Rustam Ibragimbekow. Autor Gulustan. Źródło: wikimedia.org

We wtorek (02.07.2013) Rustam Ibragimbekow został ogłoszony kandydatem na prezydenta Opozycyjnej Rady Narodowej Siły Demokratycznej (ORNSD). Znany dramaturg i scenarzysta (zdobywca oskara za scenariusz do filmu Nikity Michałkowa „Spaleni słońcem”), pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady, okazał się jedynym kandydatem zgłoszonym podczas obrad drugiej sesji ORNSD (pierwsza, założycielska sesja odbyła się 7 czerwca). Ibragimbekow przebywa obecnie za granicą, a jego powrót oczekiwany jest pod koniec lipca.

Decyzję o wysunięciu Ibragimbekowa na kandydada w październikowej walce o fotel prezydenta Azerbejdżanu podjęto wraz z przyjęciem memorandum określającym zobowiązania przyszłej głowy państwa. Zgodnie z ustaleniami Rady nowo wybrany prezydent będzie sprawował swój urząd przez dwa lata i nie będzie miał prawa ubiegania się o kolejną kadencję. Podczas dwuletniego okresu przejściowego powołany ma zostać rząd utworzony na bazie opozycyjnych sił demokratycznych, którego głównym zadaniem będzie przeprowadzenie reformy konstytucyjnej. Zmiany polegać mają m.in. na zmniejszeniu kompetencji prezydenta na rzecz parlamentu.

W wyborach zaplanowanych na 16 października na początku czerwca (07.06.2013) zgłoszony został Ilham Alijew. Urzędujący prezydent został jednogłośny wybrany przez członków rządzącej partii „Eni Azerbejdżan”. Wcześniej ruch obywatelski „Republikańska Alternatywa” (ReAl) zgłosił kandydaturę swojego lidera, Ilgara Magomiedowa, aresztowanego w związku z oskarżeniem o organizację zamieszek w mieście Ismailly, a madżlis partii „Musawat” jako kandydata na prezydenta zgłosił swojego przewodniczącego Isu Gambara.

Źródła: azututyun.am, kavkaz-uzel.ru

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY