Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Czy obywatele Ukrainy cenią swoją milicję?

Według najnowszych badań 70% Ukraińców nie ufa milicji. Wynik wcale nie jest zaskakujący, jeśli wziąć pod uwagę ostatnie wydarzenia w kraju. Ludzie nie życzą sobie mieć do czynienia ze stróżami prawa, gdyż są przekonani, że pozbawione jest to sensu, a nawet – niebezpieczne.

Чоловік топче погони. Джерело: flickr.com, користувач nokato

Człowiek depcze naramienniki. autor: nokato, źródło: Flickr

Głośna sprawa

Ostatnie szokujące dla całej Ukrainy wydarzenie to historia 29-letniej mieszkanki wsi Wradijiwka w obwodzie mikołajowskim na południu kraju, zgwałconej i pobitej przez miejscowych milicjantów. Kobieta wracała z dyskoteki do domu. Po drodze obok niej zatrzymał się samochód, z którego wyłonił się mężczyzna, proponując podwiezienie. Odmówiła. Wtedy siłą wciągnięto ją do samochodu i zgwałcono. Potem dziewczyna straciła świadomość, a milicjanci zawieźli ją do lasu i wyrzucili z samochodu.

Dowiedziawszy się o incydencie, mieszkańcy Wradijiwki zaczęli szturmować rejonowy oddział milicji. Ludzie rzucali w budynek kamieniami, jajkami i petardami. Próbowano ich rozpędzić za pomocą gazu łzawiącego. W miejscowości wciąż mają miejsce wiece w tej msprawie .

Mieszkańcy Kijowa postanowili wesprzeć obywateli obwodu mikołajowskiego, organizując pikietę pod siedzibą Administracji Prezydenta. – Żądamy ukarania winnych z całą surowością prawa! Żądamy prowadzenia śledztwa z udziałem poszerzonej grupy ekspertów kryminalistyki! Żądamy zaprzestania praktyk ograniczenia wolności pokojowych zgromadzeń poprzez antykonstytucyjne decyzje lokalnych sądów. Mamy prawo do protestu! Ponieważ odbieracie nam prawo do godnego i bezpiecznego życia! – napisali organizatorzy pikiety na Facebooku. Przy tym akcja odbyła się bardzo szybko i prawie nie została zauważona.

Powód do powstania?

Po wydarzeniach w obwodzie mikołajowskim ukraiński dziennikarz Mustafa Najem napisał na swoim profilu na Facebooku: – W Turcji wskutek podjęcia przez władze lokalne niewłaściwej decyzji o likwidacji parku Gezi, która nie została uzgodniona z mieszkańcami Stambułu, akcje protestu wybuchły w 67 miastach kraju, trwały prawie miesiąc i nie ustają dotychczas. W Ukrainie pracownicy lokalnych organów ochrony prawnej zostali wplątani w gwałt dziewczyny, ale, sądząc z reakcji mieszkańców kraju, wydarzenia w miejscowości Wradijiwka nie zgrupują znaczącej liczby na Facebooku. Ja nie nawołuję, ja tylko proszę – zwrócić uwagę na różnicę.

Być może te słowa rzeczywiście nie są nawoływaniem, ale główny przekaz jest zrozumiały. Obywatele Ukrainy mogą być oburzeni, mogą wyzywać polityków, ale masowo wychodzić na ulice na razie nie chcą. Kiedy więc Ukraińcy nie będą w stanie już znosić tej sytuacji?

Służby porządkowe w Europie

Prawdopodobnie najlepiej sytuacja policji wygląda w Finlandii. Nie ma tam korupcji. Policja osiąga dobre wyniki, jeżeli chodzi o wykrywalność przestępstw. Poziom zaufania obywateli wobec policji jest bardzo wysoki (do 90%) – znacznie wyższy niż wobec parlamentu, rządu i prezydenta. W kraju faktycznie nie ma ulicznej przestępczości, grabieży, rozboju. Najbardziej rozpowszechnionymi przestępstwami są tutaj kradzieże i gwałty, co jest związane z nadmiernym spożyciem napojów alkoholowych.

Jeżeli chodzi o kraje Partnerstwa Wschodniego, to najbardziej spektakularnym przykładem jest Gruzja. Przed reformą zaufanie do policji wynosiło tutaj 6%, obecnie zaś strażnikom prawa ufa prawie 85% obywateli. Chociaż Gruzja również ma swoje problemy. W związku z zeszłorocznymi skandalami w kraju przewidziane jest wprowadzenie kodeksu etyki policjanta.

A propos: ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje powołanie nowej komórki – Komisji ds. Moralności. Do głównych zadań komisji będzie należało rozpatrywanie przypadków łamania przysięgi  i niewłaściwego zachowania współpracowników milicji. Z założenia każda konkretna sytuacja będzie rozpatrywana przez współpracowników organów ochrony prawnej, przedstawicieli organizacji weteranów MSW oraz przedstawicieli organizacji społecznych. Jednak proces przywrócenia zaufania zapowiada się jako bardzo trudny, i nie tylko z powodu milicji. Skorumpowane sądy, sprzedajni politycy, okrutni milicjanci – nic nie pozostało, wszystko zgniło od środka.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slyesaryeva

Zdjęcie na stronie głównej: Andriy  Baranskyy 

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY