Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ormianie protestują przeciwko poniżaniu sprawcy wypadku pod Podolskiem

W Erywaniu, pod budynkiem rosyjskiej ambasady, odbyła się wczoraj akcja protestu przeciwko poniżającemu traktowaniu przez rosyjskich śledczych Graczo Arutjuniana – Ormianina oskarżonego o spowodowanie tragicznego wypadku pod Podolskiem (Federacja Rosyjska). W zeszłym tygodniu kierujący ciężarówką Kamaz obywatel Armenii staranował autobus powodując śmierć 18 osób i raniąc ponad 60.

Ciężarówka marki Kamaz.Autor: Brücke-Osteuropa. Źródło: wikimedia.org

Ciężarówka marki Kamaz.Autor: Brücke-Osteuropa. Źródło: wikimedia.org


W sobotę (13.07.2013) kierujący ciężarówką marki Kamaz, pochodzący z Armenii Graczo Arutjunian, wymusił pierwszeństwo i staranował autobus. W wypadku, do którego doszło na drodze Moskwa – Podolsk śmierć poniosło 18 osób, a ponad 60 zostało rannych. Rosyjscy śledczy nie mają wątpliwości, że całą winę za tragedię ponosi Arutjunian.

Zobacz nagranie wypadku:


W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie sądu w tej sprawie. 46-letni Arutjunian został doprowadzony przed oblicze sądu w damskim szlafroku, gdyż jak wyjaśnił jego obrońca, ubranie aresztowanego zostało rozerwane. Ani w szpitalu, gdzie sprawca wypadku został przewieziony bezpośrednio po wypadku, ani w areszcie śledczym nie znaleziono dla niego żadnej odzieży. Lekarze w szpitalu w Moskwie uznali, że obrażenia nie są groźne i oskarżony może być leczony w areszcie. Arutjunian nie zna języka rosyjskiego i korzysta z pomocy tłumacza.

Zobacz sprawcę wypadku przed sądem:


Sprawa ormiańskiego kierowcy wywołała oburzenie w Armenii. Wypowiadający się w ormiańskich mediach prawnicy i działacze praw człowiek oskarżają Rosjan o pospieszne wydanie wyroku na sprawcy wypadku i celowe poniżanie ich rodaka. Jeden z ormiańskich adwokatów, Ruben Balojan, zwrócił uwagę, że na zapisie wideo, który jest głównym dowodem w sprawie, nie jest pokazane, co wydarzyło się przed zderzeniem i co sprawiło, że ciężarówka staranowała autobus.  – Jeśli do wypadku dochodzi z powodu niesprawności pojazdu i kierowca nie był w stanie przeciwdziałać tragedii, to do odpowiedzialności powinna być pociągnięta osoba, która odpowiadała za jego stan techniczny – oświadczył ormiański adwokat.

Źródła: azututyun.am, kavkaz-uzel.ru

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY