Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Aleksiej Nawalny w krainie zombich

Sąd w Kirowie wydał dziś wyrok w sprawie Aleksieja Nawalnego, lidera rosyjskiej opozycji i współorganizatora protestów na Placu Bołotnym dwa lata temu po zwycięskich dla Władimira Putina wyborach na prezydenta Rosji. Sędzia Siergiej Blinow uznał opozycjonistę winnym udziału w defraudacji środków finansowych jednej z firm-spółek skarbu państwa i skazał na 5 lat łagru.

Aleksiej Nawalny

Aleksiej Nawalny został skazany za udział w defraudacji środków firmy Kirowles kontrolowanej przez państwo i zajmującej się zakupami drewna. Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w 2009 roku Nawalny, będąc doradcą wywodzącego się z demokratycznej opozycji gubernatora obwodu kirowskiego Nikity Biełycha, nakłonił dyrekcję przedsiębiorstwa do podpisania niekorzystnego kontraktu, w wyniku czego firma straciła 16 mln rubli (około 518 tys. dolarów) – Sąd zbadawszy sprawę uznał, że Nawalny organizował kradzież własności na wyjątkowo wielką skalę – oświadczył sędzia Siergiej Blinow.

Zobacz odczytanie wyroku w sprawie Aleksieja Nawalnego (jęz. ros.):


Obserwatorzy procesu nie mają wątpliwości, że wyrok ma charakter polityczny i jest odpowiedzią władz na zarejestrowanie Aleksieja Nawalnego na kandydata w wyborach na mera Moskwy (przeczytaj: Aleksiej Nawalny kandydatem na mera Moskwy). Znana rosyjska politolog i analityk Centrum Carnegie w Moskwie, Lilia Szewcowa, skomentowała ogłoszenie wyroku stwierdzając, że proces Nawalnego jest przestrogą dla rosyjskiego społeczeństwa: – Sprawa Chodorkowskiego była ostrzeżeniem dla elit biznesowych – ‘nie mieszajcie się do polityki’. Nawalny jest ostrzeżeniem dla elit politycznych i młodego pokolenia – ‘nie ważcie się nawet walczyć z nami’. Zdaniem Szewcowej reżim Władimira Putina wprowadza „nowe zasady gry w Rosji bazujące na totalnej władzy i absolutnej lojalności państwa”.

Sam Nawalny spodziewał się wysokiego wyroku „zamówionego” dla niego przez władze na Kremlu. W czwartek komentując z sali rozpraw sentencje sędziego stwierdził, że powtarza on dokładnie to, co zostało napisane w akcie oskarżenia przez prokuratorów. Według niego, to typowe dla rosyjskich sądów zachowanie oznaczało, że sędzia całkowicie podporządkowuje się linii oskarżycieli i wyda wyrok skazujący. Wczoraj na swoim blogu Nawalny skomentował zakończenie procesu ikonografiką:

Don't panic. Organise! Źródło: navalny.livejournal.com

Don’t panic. Organise! Źródło: navalny.livejournal.com

Zwracają się zaś do dziennikarzy poprosił, by jego areszt i osadzenie w więzieniu miało taką oprawę wizualną i muzyczną:


Źródła: navalny.lifejournal.com, ria.ru, kommersant.ru bbc.co.uk, guardian.co.uk, reuters.com

 

Przeczytaj więcej na temat Aleksieja Nawalnego:

Aleksiej Nawalny kandydatem na mera Moskwy

 

Ukraina w “Wielkej polityce” Aleksieja Nawalnego

 

 

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY