Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Norbert Rafalik

Liczba ofiar na Kaukazie Północnym w czerwcu 2013

Pomimo oficjalnego zakończenia operacji antyterrorystycznej (KTO) w Czeczenii w kwietniu 2009 roku, nadal w regionie Kaukazu Północnego prowadzonych jest wiele działań mających na celu walkę z terroryzmem. Są one prowadzone przez struktury siłowe a obowiązujące przepisy umożliwiają prowadzenie operacji antyterrorystycznej na skrzyżowaniu ulic.

Konflikt w cieniu, autor: Marco Hazard - Некромант, źródło: Flickr.com

Konflikt w cieniu, autor: Marco Hazard – Некромант, źródło: Flickr.com

Według danych portalu kavkaz-uzel.ru w czerwcu co najmniej 82 osoby, z czego zginęło 39 osób a 43 zostały ranne, ucierpiały w trwającym w konflikcie zbrojnym. Najwięcej poszkodowanych było w Republice Dagestan,  gdzie zginęło 26 osób a 17 zostało rannych. W tej grupie zginęło7 przedstawicieli struktur siłowych a 9 zostało rannych w wyniku przeprowadzonych operaci specjalnych. Podczas walk i prowadzonych operacji przez służby bezpieczeństwa zabito 11 osób podejrzewanych o uczestnictwo w nielegalnych formacjach zbrojnych a 2 zostały ranne. Aż 8 cywilów padło ofiarami starć a 6 zostało rannych. W Czeczenii ucierpiało 17 pracowników struktur siłowych z czego 2 zginęło a pozostali zostali ranni. Pod względem liczby ofiar kolejne były republiki Kabardyno-Bałkaria, Inguszetia oraz kraju Stawropolskiego. Na terytorium Osetii Północnej i w Karaczajo-Czerkiesji w czerwcu nie odnotowano żadnych ofiar ani rannych.

Zobacz inforgrafikę przedstawiającą ofiary konfliktu na Północnym Kaukazie 

Sytuacja na Północnym Kaukazie w dalszym ciągu nie jest stabilna, jednakże porównując dane z majem br. widać, iż jest ona zdecydowanie mniejsza. W maju ucierpiało co najmniej 147 osób z czego 45 zginęło a 102 zostały ranne.

Od dłuższego czasu najbardziej niespokojnym terytorium pod kątem liczby ofiar i rannych jest Dagestan. Powyższe dane pokazują, że liczba osób poszkodowanych podczas konfliktu na Kaukazie Północnym w miesiącu czerwcu spadła w porównaniu z majem o 65 osób. Jednakże różnice te są zauważalne tylko pośród osób rannych, natomiast w wyniku prowadzonych działań zginęła podobna liczba (39 w czerwcu, 45 w maju).  Działania prowadzone przez struktury siłowe oraz bojowników nie ustają i nic nie wskazuje na to, ażeby w najbliższym czasie sytuacja uległa znaczącej poprawie.

 

Facebook Comments

Z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Wydziału Informatyki uczelni prowadzonej przez Polską Akademię Nauk. Zainteresowania ruchami migracyjnymi, polityką międzynarodową, w szczególności Europą Wschodnią oraz regionem Kaukazu Północnego. Obserwator wyborów parlamentarnych na Ukrainie 2012.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY