Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Armenia zakończyła negocjacje umowy handlowej z UE

Armenia zakończyła negocjację o pogłębioną i kompleksową umowę o strefie wolnego handlu (DCFTA) z Unią Europejską. Umowa o handlu stanowi cześć przyszłej Umowy Stowarzyszeniowej pomiędzy UE a Armenią.
Od lewej Serg Sarkisyan i Catherine Ashton, źródło: president.amq

Od lewej Serg Sarkisyan i Catherine Ashton, źródło: president.am

DCFTA jest głównym narzędziem Unii Europejskiej w integracji ekonomicznej krajów Partnerstwa Wschodniego. Ma ona zapewnić wzajemny lepszy dostęp do swoich rynków dóbr i usług. Wprowadzając w życie zapisy umowy, Armenia będzie mogła zmianiać swój porządek prawny integrując go z standardami unijnymi.

Enpi.info (protal informujący o działaniach UE w polityce sąsiedztwa) powołując się na „niezależne analizy” informuje, że w okresie długoterminowym ormiańska gospodarka może zyskać dodatkowo 146 milionów euro rocznie, co jest równe z 2,3% wzrostu PKB. Według tych danych UE ma zyskać 74 milionów euro. Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Armenii pokrywającym 32% handlu.  W 2012 roku obroty handlowe sięgnęły 951 milionów euro.

Przed Szczytem Partnerstwa Wschodniego w listopadzie 2013 roku negocjacje nad DCFTA zakończyły jeszcze Gruzja, Mołdawia i Ukraina.

 
Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY