Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Laureat Oscara weźmie udział w wyborach prezydenckich

Rustam Ibragimbekow, światowej sławy dramaturg filmowy, scenarzysta filmu „Spaleni słońcem”, nagrodzonego Oskarem przez Amerykańską Akademię Filmową za najlepszy film nieanglojęzyczny, weźmie udział w nadchodzących wyborach prezydenckich, które odbędą się jesienią w Azerbejdżanie.

Rustam Ibragimbekow. Autor: Gulustan. Źródło: wikimedia.org

Rustam Ibragimbekow. autor: Gulustan, źródło: wikimedia.org

2 lipca w siedzibie opozycyjnej partii Musawat  odbyło się posiedzenie Narodowej Rady Sił Demokratycznych (NRSD), na którym przewodniczący Partii Ludowego Frontu Azerbejdżanu (LFA) Ali Kerimli ogłosił, że Ibragimbekow jednogłośnie został wybrany na wspólnego kandydata wszystkich partii, zjednoczonych w NRSD. Jego kandydatura została wysunięta przez przewodniczącego zarządu NRSD i ruchu EL Eldara Namazowa. Oprócz tego zostało odczytane oświadczenie o wsparciu dla kandydatury Ibragimbekowa przez znajdującego się w więzieniu byłego ministra zdrowia Ali Insanowa.

Isa Gambar – baszgan (przewodniczący) partii Musawat również poparł kandydaturę Rustama Ibragimbekowa. Jednak przed oficjalną rejestracją Ibragimbekowa jako kandydata na prezydenta Azerbejdżanu, decyzja madżlisu (organ ustawodawczy partii) Musawatu o wyłonieniu wcześniej na kandydata w wyborach prezydenckich samego Isy Gambara posiada nadal siłę wiążącą.

Ponadto na sesji Narodowej Rady Sił Demokratycznych zostało przyjęte Memorandum ws. okresu przejściowego oraz zobowiązań wspólnego kandydata na prezydenta. Zgodnie z przyjętym dokumentem, wspólny kandydat NRSD w przypadku zwycięstwa będzie musiał pełnić ten urząd przez dwuletni okres przejściowy. Również w tym czasie zostanie powołany rząd Zaufania Narodowego, prawdopodobnie w oparciu o zasoby ludzkie sił demokratycznych.W czasie okresu przejściowego planowana jest realizacja zasadniczych reform w sferze polityczno-społecznej. W szczególności przewidziano przeprowadzenie reformy konstytucyjnej i wyborczej.

Obecnej Rustam Ibragimbekow jest za granicą i zamierza powrócić do kraju przed wyborami. Przed rozpoczęciem oficjalnej kampanii wyborczej zamierza on przeprowadzić spotkania w Stanach Zjednoczonych, Europie i Turcji. Istnieją obawy, że władze mogą nie wpuścić go do kraju lub aresztować po powrocie. Sam Ibragimbekow oświadczył, że nie boi się aresztowania i niezależnie od rozwoju wydarzeń wróci do Azerbejdżanu, żeby wziąć udział w wyborach.

Na reakcję partii rządzącej Yeni Azerbejdżan (Nowy Azerbejdżan) w sprawie nominacji Rustama Ibragimbekowa na wspólnego kandydata opozycji w wyborach prezydenckich nie trzeba było długo czekać. Przedstawiciele partii rządzącej uważają, że opozycja działa na zlecenie określonych sił zagranicznych i nie może reprezentować interesów narodu azerskiego.

Zwłaszcza zastępca przewodniczącego i sekretarz wykonawczy partii Yeni Azerbejdżan, Ali Achmedow w wywiadzie dla agencji prasowej APA (Azeri-Press) powiedział, że Isa Gambar i Ali Kerimli mają za zadanie zjednoczyć się wokół Rustama Ibragimbekowa, i jak zawsze, wykonują polecenie.

– Ciekawe, czy Isa Gambar i Ali Kerimli zastanawiali się, składając przysięgę wierności „wspólnemu kandydatowi” Rustamowi Ibragimbekowowi nad tym, czy ma moralne prawo człowiek, poddający w wątpliwość przynależność Karabachu do Azerbejdżanu brać udział w wyborach prezydenckich? Co do „zaniepokojenia” partii Yeni Azerbejdżan udziałem Rustama Ibragimbekowa jako „wspólnego kandydata”, to nie ma się nad czym zastanawiać – powiedział Ali Achmedow.

Zastępca sekretarza wykonawczego partii rządzącej Yeni Azerbejdżan, deputowany parlamentu Mubariz Gurbanły w wywiadzie dla Obiektiw TV powiedział, że Rustam Ibragimbekow nie będzie miał problemów z powrotem do Baku. – Nie jesteśmy zaniepokojeni wyłonieniem przez Narodową Radę swojego wspólnego kandydata. To jest zwyczajny kandydat. O tym kandydacie wypowiemy się w trakcie kampanii wyborczej – zaznaczył Gurbanły.

* Rustam Ibragimbekow – radziecki i azerbejdżański pisarz, dramaturg filmowy i reżyser, laureat nagród państwowych, narodowy pisarz Azerbejdżanu, zasłużony działacz sztuki Azerbejdżańskiej SRR (1976) i zasłużony działacz sztuki Rosji (1995), profesor. Autor scenariusza filmu „Spaleni słońcem”, nagrodzonego Oskarem przez Amerykańską Akademię Filmową za najlepszy filmu obcojęzyczny. Jest także scenarzystą filmu „Urga – terytorium miłości” (1991), wyreżyserowanego przez Nikitę Michałkowa i znanego w Stanach Zjednoczonych pod nazwą „Close to Eden”. Film został nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Wenecji i Feniksem w Berlinie za najlepszy film Europy. Film ten w 1992 roku otrzymał także nagrodę Akademii Filmowej „Amerykańskie filmy” za najlepsze tłumaczenie na język obcy.

Tłumaczenie: ASB

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY