Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Pięćdziesiąt dni premiera Mołdawii w pięć minut

Iurie Leancă podsumował 50 dni swojego urzędowania na stanowisku szefa mołdawskiego rządu. Premier Mołdawii w ciągu pięciu minut przedstawił najważniejsze osiągnięcia swojego gabinetu. Zdaniem Leancă w ciągu niespełna dwóch miesięcy udało się „przyspieszyć reformy, stworzyć nowe miejsca pracy, aktywnie zwalczać korupcję i wykorzystać wszystkie możliwości do zbliżenia z Unią Europejską”.

Iurie Leancă. Autor: Estonian Foeign Ministry. Źródło: wikimedia.org

Iurie Leancă. Autor: Estonian Foeign Ministry. Źródło: wikimedia.org


Podsumowanie osiągnięć rządu w ciągu 50 dni urzędowania zajęło premierowi Iurie Leancă pięć minut. To było jednak wystarczająco dużo czasu, by opowiedzieć o szerokim zakresie sukcesów: naprawionych 60 km dróg, stworzeniu 500 nowych miejsc pracy, wypłacie 150 mln mołdawskich lei dotacji dla rolników, inwestycjach w uprawę winorośli w wysokości 2,5 mln euro. Osiągnięć nie brakowało także w polityce zagranicznej – premier Mołdawii podkreślił niedawne zakończenie negocjacji nad Umową Stowarzyszeniową i utworzeniem strefy wolnego handlu z Unią Europejską.

Sprawozdanie Iurie Leancă na temat pierwszych 50 dni rządów jest odejściem od dotychczasowej praktyki dokonywania podsumowań po upłynięciu 100 dni od momentu przejęcia władzy przez nowy gabinet. Decyzja o przedstawieniu działań rządu przed upływem przyjętego zwyczajowo terminu mołdawscy obserwatorzy tłumaczą „ucieczką do przodu” premiera Leancă. – Duże oczekiwania społeczeństwa z powodu obietnic danych przez premiera na początku swojego urzędowania groziłyby mu nieprzyjemnościami po upłynięciu 100-dniowego okresu. Dlatego premier wystąpił wcześniej, żeby rozładować społeczne napięcie – skomentował wystąpienie szefa rządu Igor Walnicki, dyrektor mołdawskiej firmy konsultingowej Poli-Expert.

Z kolei wczoraj (29.07.2013) minęło dokładnie cztery lata od momentu stworzenia pierwszego proeuropejskiego rządu. „Koalicja na rzecz Integracji Europejskiej” została sformowana 29.07.2009 r. po wyborach parlamentarnych, które odbyły się miesiąc wcześniej. Stworzenie rządu przez partie:  Liberalno-Demokratyczną, Demokratyczną i Liberalną oraz Sojusz „Nasza Mołdawia” przerwały ośmioletnie rządy komunistów w Mołdawii.

Przeżyjmy to jeszcze raz (jęz. ros.):

Źródła: kommersant.md, tvc21.md, publika.md

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY