Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Citizen Journalism Workshops – szkolenia Fundacji Wspólna Europa

Od 6 do 8 sierpnia br. odbędą się w Warszawie warsztaty pt. Citizen Journalism Workshops organizowane przez Fundację Wspólna Europa. Projekt skierowany jest dla młodych adeptów dziennikarstwa z krajów Partnerstwa Wschodniego, zaś zajęcia prowadzone będą przez specjalistów z organizacji pozarządowych z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Szkolenie Fundacji Wspólna Europa, autorka: Iaryna Mykhyalyshyn, źródło: Eastbook.eu

Szkolenie Fundacji Wspólna Europa, autorka: Iaryna Mykhyalyshyn, źródło: Eastbook.eu

Do udziału w szkoleniach zostało zaproszonych 25 osób, które zostały wybrane spośród 360 zgłoszeń(!). Warsztaty podzielone są na pięć bloków:
1. “Storytelling” w blogosferze (prowadzi Samuel Marec). 2. Etyka i odpowiedzialność w blogosferze. 3. Prawa autorskie w internecie (Balazs Weyer). 4. Wizualne narzędzia prezentacji (Jan Rybar). 5. Media społecznościowe jako narzędzie promocji i wyszukiwania (Sylwia Presley).

Na okoliczność przygotowań do warsztatów na kilka pytań zgodził się odpowiedzieć koordynator organizacyjny całego przedsięwzięcia, Paweł Charkiewicz, wiceprezes Fundacji Wspólna Europa.

Krzysztof Nieczypor: Kto weźmie udział w warsztatach Fundacji Wspólna Europa?

Paweł Charkiewicz: W warsztatach wezmą udział osoby w wieku 18-26 lat, zaangażowani społecznie, piszący własne blogi i udzielający się w mediach społecznościowych. Przede wszystkim będą to więc studenci i początkujący dziennikarze.

Kim są partnerzy projektu i jaka jest ich rola w projekcie?

Partnerzy to: Transitions Online z Czech, Slovak Foreign Policy Association ze Słowacji, Center for Independent Journalism z Węgier. Są to organizacje pozarządowe działające w krajach V4 (Grupy Wyszehradzkiej), gdzie promują rozwój wolnych mediów, praktyki demokratyczne i aktywność społeczną. W większości działają one od lat 90-tych, prowadzą szkolenia dziennikarskie, posiadają własne portale, gazety. Z ramienia Słowaków zajęcia poprowadzi Samuel Marec – jeden z bardziej wpływowych słowackich blogerów zajmujących się sprawami społecznymi. Wystąpi także Balazs Weyer z Węgier – specjalista do spraw mediów, a także etnomuzykolog. Z Czech przyjedzie Jan Rybar – bloger, podróżnik, dziennikarz, fotograf. Fundacja Wspólna Europa zaprosiła także do współpracy Sylwię Presley – specjalistkę do spraw mediów społecznościowych i promocji w sieci, coach’a i fotografkę.

Co mogą przekazać przedstawiciele krajów wyszehradzkich krajom Partnerstwa Wschodniego? Czy te dwa obszary mają/mogą mieć coś wspólnego?

Trenerzy z V4 podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie rozpatrywałbym tego jednak w sztucznych granicach EaP i V4. Jest to raczej wymiana doświadczeń – starszego, bardziej oświadczonego pokolenia ludzi internetu z młodszymi przedstawicielami tego nurtu, urodzonymi już w latach 90tych.

Jaki cel przyświeca FWE jako inicjatorowi całego przedsięwzięcia?

Citizen Journalism Workshops to otwarcie się FWE daje możliwość dzielenia się własnym doświadczeniem i wiedzą zaprzyjaźnionych organizacji. Sami wyrośliśmy w ten sposób, częściowo podpatrując ścieżki rozwoju a niekiedy wytyczając je całkowicie samodzielnie. Chcemy zaprosić młodych aktywistów do uczestniczenia w międzynarodowych projektach internetowych i bloggerskich, do poznania europejskiego środowiska, nie tylko przez internet, ale także przy okazji spotkań „na żywo”.

Możesz zdradzić jakie są dalsze plany FWE?

Citizen Journalism Workshop to pierwsza próba organizacji spotkań na taką skalę. FWE liczy, że formuła opracowana z partnerami z V4 się sprawdzi i zaowocuje kolejną edycją CJW. Poza tym już niedługo, w ramach innego projektu przy współpracy z partnerami z Europy Środkowej, FWE organizuje duże warsztaty bloggerskie na Ukrainie. Jesteśmy przekonani, że organizacja szkoleń i budowania środowiska blogerów jest działaniem rozwojowym, który będziemy kontynuować.

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY