Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Volodymyr Tyravskij

Lista ukraińskich premier filmowych w roku 2013

Ciekawy i przydatny tekst dla każdego zainteresowanego tym, co też słychać w ukraińskiej kinematografii. Zebrane w jednym miejscu najciekawsze filmowe premiery z roku 2013, których produkcja została dofinansowana z ukraińskiego budżetu.

Autor: Express Monorail Źródło: flickr.com

Autor: Express Monorail Źródło: flickr.com

Ukraina w roku 2013 zapisała 19,6 mln dolarów (ok. 62 mln złotych) na produkcję i rozpowszechnienie ukraińskich produkcji filmowych, a także rozwój rodzimego przemysłu kinematograficznego. I choć są to znacznie mniejsze nakłady finansowe, niż np. w Polsce, gdzie Polski Instytut Sztuki Filmowej w roku 2012 miał zapisaną kwotę ok. 53 mln dolarów (167,97 mln złotych) na swoje Programy Operacyjne, to jednak pieniądze te zagwarantowały wejście do szerokiej dystrybucji aż 16 nowym, pełnometrażowym ukraińskim filmom. Oto lista najciekawszych z nich


SIŁACZ IWAN (ukr. Іван Сила)
trailer (j. ukraiński)

Producent: Studio „Instant-Media”
Budżet: 1,9 mln dolarów (6 mln złotych)
Reżyser: Wiktor Andrienko
Obsada: Wiktor Andrienko, Ihor Pysmennyj, Les Zadniprowskij, Olha Sumska, Borys Barskij, Wołodymyr Komarow, Bohdan Beniuk, Dmytro Haladzi, Wasyl Wirastiuk

Biograficzny, skierowany głównie do dzieci i młodzieży, film o słynnym siłaczu, Iwanie Fircaku. Chłopak z ukraińskiej wsi w wieku 18 lat zostaje cyrkowcem i zjeżdża cały świat dając pokazy swych niesamowitych możliwości fizycznych. W roku 1928 oficjalnie zdobywa tytuł najsilniejszego człowieka świata.

PARADŻANOW (ukr. Параджанов)
trailer (j. ukraiński, napisy w j. angielskim)

Producent: Studio „Interfilm”
Budżet: 1,3 mln dolarów (4,1 mln złotych)
Reżyser: Olena Fetysowa
Obsada: Serż Awedikjan, Bohdan Bieniuk, Natalia Sumska, Olha Radczuk

Biograficzny obrazy, który opowiada o ostatnich 20 latach życia genialnego ukraińskiego reżysera, twórcy takich obrazów, jak m.in. Cienie zapomnianych przodków czy Legenda o Twierdzy Suramskiej. Film powstał w wyniku koprodukcji Ukrainy, Francji, Gruzji oraz Armenii. Był wyświetlany na festiwalach w Cannes, Locarno, Wenecji, San Sebastian, Tokio, Toronto, Montrealu, San Paulo, Karlowych Warach i ostatnio, w Odessie.

ŚWIĘTY CHIRURG (ukr. Святитель-хірург)
trailer (j. rosyjski)

Produkcja: Studio „Patriot-film”
Budżet: 1,5 mln dolarów (4,8 mln złotych)
Reżyser: Ołeksandr Parhomenko
Obsada: Witalij Bezrukow (Rosja), Katerina Gusewa (Rosja), Andrij Saminin, Wiktoria Malektorowicz, Ołeksij Szewczenkow (Rosja)

Głównym bohaterem filmu jest arcybiskup Łuka, który urodził się w 1877 roku w Kerczu. Za młodu zdolny artysta, wstępuje na medycynę, by pomagać biednym i potrzebującym. Po latach zostaje duchownym. Władyka Łukasz za naukowe odkrycia w medycynie został odznaczony stalinowską premią, a za polityczne przekonania był trzykrotnie aresztowany oraz zesłany na Sybir.

ZAGUBIONE MIASTO (ukr. Загублене місто)
materiał z planu filmowego (j. ukraiński)

Produkcja: Studio im.Ołeksandra Dowżenka
Budżet: 750 tys. dolarów (2,4 mln złotych)
Reżyser: Witalij Potruha
Obsada: Iryna Nowak, Andrij Dżedżula, Serhij Romaniuk

Film z gatunku fantastyki. Historia o kompletnie bezludnym mieście w czarnobylskiej zonie, gdzie wysłano niejeden oddział wojskowy, ale jeszcze żaden żołnierz stamtąd nie wrócił żywy.

TACY PIĘKNI LUDZIE (ukr. Такі красиві люди)
materiał z planu filmowego (j. ukraiński)

Produkcja: Studio im. Ołeksandra Dowżenka
Budżet: 750 tys. dolarów (2,4 mln złotych)
Reżyser: Dmytro Mojsenko
Obsada: Polina Wojczewycz, Kostiantyn Danyliuk

Główna bohaterka filmu, Marta, jest nauczycielką w szkole. Pewnego razu spotyka i z miejsca zakochuje się ze wzajemnością w znanym pisarzu. Ze względu na ciężką sytuację materialną, zmuszeni są zmienić swoje zawody: ona staje się rybaczką, on kelnerem. Mimo że los wystawił ich uczucie na ciężką próbę, postanawiają nie zdradzać swoich ideałów i uczucia.

BRACIA (ukr. Брати)
trailer (j. ukraiński, napisy w j. angielskim)

Produkcja: Studio „Pronto Film”
Budżet: 1 mln dolarów (3,2 mln złotych)
Reżyser: Wiktoria Trofimienko
Obsada: Mykoła Bereza, Ołeh Mosijczuk, Roman Liutskij, Wiktor Demertasz 

Scenariusz filmu powstał na kanwie ciekawej powieści szwedzkiego pisarza, Torgniego Lindgrena, „Hummelhonung”, do której dodano huculskiego kolorytu. W karpackiej wiosce żyją dwaj starzy bracia, których wciąż napędza rywalizacja, który z nich będzie żył dłużej. Ich życie ulega zmianie, kiedy w ich świat wkracza pisarka. Kobieta staje się swoistym „mostem” pomiędzy braćmi.

ZIELONA KURTKA
trailer (j. ukraiński)

Produkcja: Studio „Arthouse Traffic”
Budżet: 430 tys. dolarów (1,4 mln złotych)
Reżyser: Wołodymyr Tyhyj
Obsada: Ołeksandra Petko, Borys Hawrylenko, Jurij Odynokyj, Taras Tkaczenko, Lesia Kałynska

Thriller psychologiczny. W wielkim mieście ginie siedmioletni chłopiec. Milicja poszukuje go, ale czyni to w sposób nieudolny i niespieszny. Zrozpaczona bezsilnością organów państwa, nastoletnia siostra zaginionego chłopca na własną rękę znajduje i karze porywacza.

LOMBARD
trailer (j. rosyjski)

Produkcja: Studio „Kinofabryka”
Budżet: 800 tys. dolarów (2,6 mln złotych)
Reżyser: Liubomyr Lewyckij
Obsada: Denys Nikifirow, Pawło Piskun, Serhij Romaniuk, Deni Dadajew, Wałeryj Łehin, Ołha Storożuk, Alona Musienko, Alina Zawalska, Sława Frołowa

Głównymi bohaterami filmu są dwaj bracia, Mark i Jasza, którzy dobrze znają brutalny świat ulicy i potrafią wziąć z niego wszystko, co im potrzeba do życia. Marka nazywają szlachetnym bandytą, podczas gdy Jasza wszelkie problemy stara się rozwiązać za pomocą sprytu i umysłu. Po ciężkich przeżyciach w młodości, bracia zaczynają szukać stabilizacji. Pewnego dnia otrzymują oni wiadomość o spadku – okazuje się nim znany w mieście lombard, którego właścicielem był ich wujek Feniks. Kiedy przychodzą przejąć swoją własność, okazuje się, że nie będzie to takie łatwe. Bracia postanawiają walczyć o niego za wszelką cenę. Problem polega na tym, że każdy z nich ma własny pomysł jak to zrobić. Ich drogi rozchodzą się…

PRZEWODNIK
trailer (j. ukraiński, napisy j. angielski)

Produkcja: Studio „Pronto Film”
Budżet: 1 mln dolarów (3,2 mln złotych)
Reżyser: Ołes Sanin
Obsada: Stanisław Bokłan, Jeff Barell (USA), Anton Swiatosław Hrin, Fiedir Stryhun, Ołeksandr Irwaniec, Jamala

Amerykański przedsiębiorca, Michael, zmuszony przez wielki kryzys lat 30. w USA, wraz ze swoim 10-letnim synem Peterem przyjeżdża do Charkowa, żeby zamienić traktor na zboże. Zostaje zwerbowany przez służby, zaczyna nazywać siebie amerykańskim komunistą i postanawia nie wracać do Stanów Zjednoczonych. Pewnego razu w jego ręce trafiają sekretne dokumenty dotyczące represji w Ukrainie. Michael zostaje zamordowany, a jego syna ratuje ślepy bandurzysta, Iwan Koczerzi. Peter staje się przewodnikiem Iwana.

KOCHAJ MNIE

Produkcja: Studio „Tato Film”
Budżet: 870 tys. dolarów (2,8 mln złotych)
Reżyser: Maria Horbacz
Obsada: Usan Czakir, Wiktoria Spiesywciewa

Historia znajomości Turka i Ukrainki , którzy nie zważając na językową barierę, uczą się wzajemnej komunikacji i pielęgnują swój romans. Pierwszy ukraiński film o seksturystyce.

URUS. KAUKASKI NIEDŹWIEDŹ BRUNATNY

Produkcja: Studio „Fresh Production”
Budżet: 750 tys. dolarów (2,4 mln złotych)
Reżyser: Zaza Buadze

Historia trzech nieudaczników – ukraińskiego kaskadera, gruzińskiego reżysera i amerykańskiej obrończyni dzikiej przyrody – którzy chcąc przewieźć starego niedźwiedzia do berlińskiego zoo, biorą udział w szalonej podróży z ogarniętej wojną Gruzji (rok 1991) do Niemiec.

SURMACZ

Produkcja: Studio „Ukrkino”
Budżet: 2 mln dolarów
Reżyser: Anatolij Mateszko

Film dla dzieci i młodzieży. Historia młodego muzyka, Mykoły Sokołowa, który zderza się z niebezpieczeństwami dorosłego życia – zazdrością i konkurencją. Warto odnotować, że film dostał rekordową dotację w historii ukraińskiej kinematografii (16 mln hrywien).

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Tomasz Piechal

Facebook Comments

Магістр журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Автор численних аналітичних публікацій зовнішньополітичної, економічної, технічної та культурологічної тематики. 15-річний досвід роботи в провідних газетах, журналах та інтернет-виданнях України: Телекритика, Статус.Экономические Известия, UGMK.info, Українська Правда, Аташе, Kyiv Weekly, Молодь України, За Вільну Україну, День та ін.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY