Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Europa solidaryzuje się z Białorusinami

Wczoraj 4 sierpnia w rocznicę aresztu obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, odbyły się akcje na rzecz jego wsparcia. Wiece solidarności miały miejsce w Wilnie, Pradze, Kijowie i innych europejskich miastach.

Акції на підтримку Олеся Беляцького пройшли у багатьох європейських містах. Джерело: charter97.org

Akcje na rzecz wsparcia Alesia Bialackiego przeprowadzono w wielu miastach Europy. Źródło:  charter97.org

Na Placu Katedralnym w stolicy Litwy aktywiści zorganizowali informacyjną pikietę, podczas której opowiadali o Alesiu Bialackim oraz prześladowaniach wobec niego i innych działaczy społecznych i politycznych w Białorusi. Wszystkim chętnym zaproponowali wysłać pocztówki pod adres białoruskich więźniów politycznych. Dzisiaj aktywiści planują spotkać przed ambasadą Białorusi, żeby zademonstrować solidarne wsparcie dla Alesia Bialackiego.

Akcja na rzecz wsparcia obrońcy praw człowieka odbyła się wczoraj w stolicy Czech. Uczestnicy, ubrani w podkoszulki z portretem Bialackiego, przespacerowali głównymi turystycznymi ulicami Pragi. Przy tym rozdawano ulotki na temat naruszenia praw człowieka w Białorusi.

W Zurychu akcja została przeprowadzona przy wsparciu Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka. Na budynkach białoruskiego konsulatu rozlepiono ulotki z adresami dwunastu więźniów politycznych. Oprócz tego, zamieszczono dwa plakaty z napisami po rosyjsku i po angielsku: „Wolność dla Alesia Bialackiego”. Zwykłym przechodniom proponowano napisać listy wsparcia dla więźniów.

Podobna akcja miała miejsce w Warszawie. Została ona uzupełniona o dyskusję publiczną przy udziale Białorusinów mieszkających w Warszawie oraz przedstawicieli polskich organizacji i mediów. Po debatach odbył się koncert jazzowy. W Kijowie, jak donosi agencja UNN, akcję solidarności w Parku Maryjskim spróbowali popsuć nieznane osoby.

Źródło: charter97.org

Tłumaczenie: LS

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY