Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

W Edynburgu wystawiono sztukę o życiu Julii Tymoszenko

Sztuka „Kto chce zabić Julię Tymoszenko?” opowiada o walce byłej premier Ukrainy o demokrację oraz o jej politycznie motywowanym uwięzieniu. Sztuka została pokazana na otwarciu Edinburg Festival Fringe.

П’єса про Юлію Тимошенко. Джерело: byut.com.ua

Sztuka o Julii Tyvoszenko. Źródło: byut.com.ua

Podczas otwarcia Edinburg Festival Fringe została zaprezentowana sztuka o życiu lidera ukraińskiej opozycji Julii Tymoszenko. – Jestem bardzo dumna, że mogłam zagrać w tej sztuce. Jest bardzo ważne, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o losie Julii Tymoszenko i o jej bezprawnym uwięzieniu, – zauważyła po premierze wykonawczyni roli głównej i producent sztuki Ines Wurth.

Na premierze obecna była córka Julii Tymoszenko Jewhenija. – Dzisiaj poprzez sztukę została przekazana prawda o życiu mojej mamy. Reżim może powstrzymać prasę, telewizję, ale nie w jego mocy jest powstrzymanie sztuki. To prawda, która uwolni moją mamę, – powiedziała po premierze.

Edinburg Festival Fringe prowadzony jest w dniach od 2 do 26 sierpnia w Edynburgu (Szkocja). Utworzony w 1947 roku  Edinburg Festival Fringe jest największym festiwalem sztuki na świecie. To wydarzenie kulturalnie rokrocznie odbywa się w Edynburgu w sierpniu. Dotychczas jedynym politykiem, o którym za jego życia wystawiono sztukę, był Nelson Mandela.

Przypomnijmy, że Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie w dniu 11 października 2011 roku skazał Julię Tymoszenko na siedem lat pozbawienia wolności za nadużycie władzy podczas zawierania umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Była premier odbywa karę więzienia w Kaczanowskiej kolonii karnej w Charkowie. Obecnie Julia Tymoszenko przechodzi kurację w charkowskim szpitalu Ukraińskich Kolei Państwowych.

Źródło: służba prasowa Partii Batkiwszczyna.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slesarewa

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY