Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Galeria Y

Galeria “Ў” – prawdziwe centrum sztuki współczesnej na Białorusi

Mińska galeria “Ў” to przepełnione kulturalną atmosferą miejsce, gdzie każdy może zaznajomić się z aktualnymi trendami i kierunkami sztuki współczesnej. Tekst Anny Czistosierdowej.

Fragment wystawy "Піянерская вытрымка" w galerii "Ў". Autor: Wika Szczarbakowa Źródło: ygallery.by

Fragment wystawy „Піянерская вытрымка” w galerii „Ў”. Autor: Wika Szczarbakowa Źródło: ygallery.by

Wystawy, wykłady, warsztaty, spotkania z krytykami sztuki oraz artystami – te wszystkie elementy mają przyczynić się do stworzenia aktywnego ośrodka artystycznego, gdzie nie tylko będą prezentowane współczesne białoruskie dzieła i projekty, ale także pojawią się najnowsze przedsięwzięcia artystów ze Wschodu i Zachodu. Wszystko to ma służyć formowaniu nowego pokolenia białoruskich artystów.

Własnie dlatego edukacja stała się jednym z najistotniejszych elementów składających się na prace naszej galerii. Regularnie organizujemy wykłady, “okrągłe stoły” I inne eventy mające służyć poszerzaniu wiedzy z zakresu krytyki, zarządzania i wystawiennictwa. Co ważne, wszystkie powyższe przedsięwzięcia angażują nie tylko artystów, ale również kuratorów, krytyków, badaczy. Dzięki temu powstaje płaszczyzna do krytyki, analizy i rozwoju rynku artystycznego na Białorusi.

Tym samym galeria staje się punktem stycznym dla wszystkich chcących wziąć udział w tej dyskusji i miejscem pozytywnego zderzenia młodszego i starszego pokolenia ludzi sztuki.

Naturalnie podstawową formą naszej działalności pozostaje organizacja wystaw i wernisaży tak pojedynczych, jak i całych kolektywów artystów z Białorusi. Nie ograniczamy się jednak tylko do tego – na terenie naszej galerii znajduje się również księgarnia, gdzie można nabyć albumy z pracami białoruskich artystów, jak i książki z literatury światowej. Prezentacje białoruskich i zagranicznych autorów, odczyty książek, koncerty, debaty i wykłady odbywają się na okrągło. Dzięki temu śmiało możemy powiedzieć, że staliśmy się jednym z najaktywniejszych centrów kulturalnych na Białorusi i platformą komunikacji dla intelektualnej sfery Białorusi.

OTWARCIE NA ŚWIAT

Działalność zespołu galerii “Y” nie ogranicza się jedynie do Białorusi. Bierzemy aktywny udział w różnych międzynarodowych projektach, długoterminowych programach edukacyjnych dla menadżerów sztuki i kuratorów wystaw, uczęszczamy na wykłady w Europie Zachodniej i Rosji. Wszystko to z jednego powodu – chcemy, aby działalność naszej galerii była jak najbardziej „wtopiona” w międzynarodowy rynek sztuki.

Galeria "Ў". Autor: Wika Szczarbakowa Źródło: ygallery.by

Galeria „Ў”. Autor: Wika Szczarbakowa Źródło: ygallery.by

Od 2010 roku galeria nadzoruje projekt “START”. Jego celem jest odkrywanie nowych nazwisk na artystycznej mapie Białorusi oraz wspieranie ich w pracy poprzez organizacje wystawy ich dzieł czy wprowadzenie ich na forum publicznej dyskusji. To o tyle ważne, że jednym z naszych największych pragnień jest spowodowanie, że sztuka współczesna spotyka się z oddźwiękiem również w społeczeństwie.

Galeria partycypuje również w licznych międzynarodowych projektach m.in. w międzynarodowych targach sztuki współczesnej “ArtVilnius”. Właśnie tam w 2011 roku projekt “She can’t say HEAVEN” otrzymał nagrodę za najlepszy pawilon międzynarodowy.

W 2009 roku galeria była również współorganizatorem pawilonu Niezależnej Białorusi na 53 weneckim Biennale. Projekt ten zapoczątkował dyskusję na oficjalnym szczeblu odnośnie partycypacji Białorusi w świecie międzynarodowej sztuki.

Z racji podjętej przez nas ścieżki rozwoju galerii jesteśmy zainteresowani współpracą w różnych formach z zagranicznymi instytucjami kulturalnymi i organizacjami, które zechciałyby wziąć udział we wspólnych projektach, wystawach, prezentacjach dotyczących prezentacji białoruskiej sztuki za granicą. Na koniec – zaproszenie. Bowiem również u nas można przystąpić do programów rezydenckich dla artystów i kuratorów! Zapraszamy!

Tłumaczenie z j. angielskiego: Tomasz Piechal

Galeria “Ў” – centrum sztuki współczesnej

Mińsk, Białoruś
Aleja Niepodległości 37A

[email protected]

+375172845399

http://www.ygallery.by

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY