Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Mołdawskie psy będą słuchać poleceń wyłącznie w języku rumuńskim

Psy służące w mołdawskiej policji będą uczone wykonywania komend wypowiadanych wyłącznie w języku rumuńskim, zamiast tak jak dotychczas po rosyjsku. Nowe wytyczne dla treserów psów w mołdawskich służbach mundurowych są wynikiem podpisania umowy pomiędzy resortami spraw wewnętrznych Mołdawii i Rumunii.

Owczarek niemiecki. Autor: Jan-Willem Pap, Źródło: flickr.com

Owczarek niemiecki. Autor: Jan-Willem Pap, Źródło: flickr.com


Obecnie w kiszyniowskim centrum kynologicznym szkolone są 22 psy. Kurs trwa ponad dwa lata i przeprowadzany jest w języku rosyjskim, rumuńskim, a nawet francuskim. Niektóre zwierzęta są sprowadzane z Ukrainy, gdzie  trenowane są wyłącznie w mowie Puszkina. Specjaliści wskazują, że psy są w stanie wyuczyć się odpowiednich zachowań w trakcie tak długiego szkolenia tylko w jednym języku. Zamiana językowa komend nie jest w takim wypadku możliwa.

System nerwowy psa rozwija do pierwszego roku życia zwierzęcia. I jeśli w tym czasie był tresowany w jednym języku to utrwalone zostają zachowania wywoływane poleceniami wypowiadanymi tylko w tym języku. Poleceń w innym języku zwierzę nie jest w stanie się już nauczyć i po prostu ich nie rozumie – tłumaczy Giennadij Biwol, starszy inspektor-kynolog mołdawskiego policji.

Problem wielojęzyczności mołdawskich psów rozwiązać ma podpisana właśnie umowa o współpracy ministerstw spraw wewnętrznych Mołdawii i Rumunii. Zgodnie z porozumieniem czworonogi będą uczone reagowania na polecenia wypowiadane wyłącznie w języku rumuńskim. Decyzję władz w Kiszyniowie mołdawscy treserzy przyjęli życzliwie, ale wskazują na jeden zasadniczy problem: – Nawet w Rumunii materiały do nauki psów są wydawane w innych językach. To duży kłopot, bo powinniśmy rozwijać nasze umiejętności, a praktycznie nie ma fachowej literatury w języku rumuńskim – rozkłada ręce dyrektor centrum kynologicznego Generalnego Inspektoratu Policji w Kiszyniowie, Leonid Bielyj.

Źródła: publika.md, rosbalt.ru

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY