Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
CREart

PdK Muzyka: (Nie)ziemski album Okeanu Elzy

Trwa trasa koncertowa najsłynniejszej ukraińskiej grupy muzycznej, Okean Elzy. Tour promuje ich nowy album „Ziemia”, który zdaniem krytyków otwiera nowy rozdział w twórczości zespołu. Tekst Ingi Gezalian z organizacji CREart.

Swiatosław Wakarczuk, lider grupy Okean Elzy. Autor: olegala Źródło: flickr.com

Swiatosław Wakarczuk, lider grupy Okean Elzy. Autor: olegala Źródło: flickr.com

Na początku swego istnienia, grupa przybrała nazwę „Klan ciszy”, a w pierwszym składzie kolektywu nie było Swiatosława Wakarczuka, charyzmatycznego wokalisty zespołu. Dopiero w 1994 roku Wakarczuk , wówczas student fizyki, przyłączył się do grupy, zadecydował o zmianie nazwy, a następnie stał się głównym autorem tekstów zespołu.

Obecnie Okean Elzy to jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych ukraińskich grup muzycznych. Ich trasa koncertowa promująca najnowszy, już ósmy w karierze zespołu album, rozpoczęła się 19 maja. W samej Ukrainie ma się odbyć 27 koncertów, z czego ostatni – 28 września – będzie miał miejsce w Kijowie, w Pałacu Sportu.

Do tej pory każdy występ gromadził ogromne rzesze fanów  (1 czerwca we Lwowie na koncert przyszło 30 tysięcy ludzi). Co ciekawe, obecna trasa koncertowa obfituje w różne flesh-moby organizowane przez widzów – w Zaporożu cała publika wpadła sobie w objęcia na pierwsze dźwięki utwory „Obejmij”; w Połtawie setki fanów wzniosło do góry bukiety rumianku podczas wykonania piosenki „Niezależność”; w Odessie większość ludzi przywdziała tielniaszki (biało-niebieskie koszulki marynarskie), a przy piosence „Na niebie” zaczęli machać specjalnie przez siebie przygotowanymi na tę okazję papierowymi gwiazdami.

Trasa koncertowa już potwierdziła opinię krytyków muzycznych, którzy od razu okrzyknęli płytę „Ziemia” krążkiem skrojonym pod występy na stadionach. Siłę dźwięki utworów „Strzelaj” czy „Obejmij” przebić mogło jedynie niezapomniane „Bez walki”.

Głośno komentowany sukces tej trasy koncertowej bierze się jednak nie tylko z oddania fanów, czy hitowych kompozycji, ale również ze świeżej, ciekawej aranżacji muzycznej nowych utworów. Przy okazji nagrywania materiału na nowy album do kolektywu dołączył gitarzysta Petro Czerniawskij, który przyprowadził ze sobą innego gitarzystę, Władimira Opsenicia z Serbii. Te „transfery” znacznie wpłynęły na album „Ziemia”. Nie do przecenienia jest również wkład producenta krążka, Kena Nelsona, trzykrotnego laureata nagrody Grammy.

Już w ciągu pierwszych dni sprzedaży, nowy album zebrał dobre recenzje zarówno w mediach krajowych, jak i zagranicznych. “Ziemia” pełna jest ukraińskich motywów zaczerpniętych z muzyki ludowej, ale jednocześnie śmiało może aspirować do miana krążka międzynarodowego. Bowiem odnoszę wrażenie, że przekaz płynący z muzyki grupy jest uniwersalny i zrozumiały dla każdego mieszkańca Ziemi. Okean Elzy znalazł nowe brzmienie i odświeżył stare tradycje. W efekcie, powstała unikalna mieszanka folkloru i rocka, która musiała być zaskoczeniem nawet dla największych fanów zespołu.

Przy okazji ostatniej płyty, media zwróciły uwagę również na jej okładkę. Tajemnicę tego, co się na niej znajduje postanowił odkryć sam Swiatosław Wakarczuk: – To nie jest żadna gleba, a nasiona, które przeważnie są ukraińskiego pochodzenia. Dwanaście rodzajów ziaren odpowiada 12-stu pieśniom, które znalazły się na krążku. Dla nas bowiem ziemia nie jest ważna sama w sobie, a z racji z tego, co z niej wyrasta. Może to wszystko trochę dziecinne, ale jak dla mnie – całkiem inspirujące.

Krytycy są zgodni – „Ziemia” to album, który jest znacznie lepszy od poprzedniego wydawnictwa Okeanu Elzy. Jak więc widać, lata mijają, a legendarna grupa wciąż potrafi pozytywnie zaskoczyć każdego – tak fanów, jak i muzycznych krytyków.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Tomasz Piechal

 

UTWÓR „STRZELAJ” (ukr. Стріляй) PROMUJĄCY ALBUM „ZIEMIA”


Inga Gezalian CREart

.

.

Inga Gezalian – urodzona w Odessie, członek zespołu CREart. Pomaga przy organizacji 4. edycji MFF w Odessie. Studiuje międzynarodowe stosunki gospodarcze. Uwielbia literaturę, fotografię i kino, ceni poczucie dobrego smaku. Kocha podróże.

Facebook Comments

PL: "CREart" to młoda organizacja pozarządowa, którą założyła szóstka młodych oraz ambitnych ludzi, pełnych ciekawych pomysłów, jak wznieść życie kulturalne ukraińskiego społeczeństwa na nowy poziom. UA: «КРЕарт» – це молода громадська організація, заснована шістьма молодими, але амбітними людьми, які мають цікаві ідеї щодо піднесення культурного життя українського суспільства на новий рівень. http://www.creart-lviv.org.ua/

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY