Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Co osiągnęła Ukraina w ciągu 22 lat niepodległości

Ukraina obchodzi 22 rocznicę swojej niepodległości. Akurat tyle czasu upłynęło od 1991 roku, kiedy to został uchwalony Akt ogłoszenia niepodległości Ukrainy. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia z tego okresu, które możemy uznać za przedmiot naszej dumy.

Osiągnięcia Ukrainy po odzyskaniu niepodległości. Autor infografiki: Jaryna Mychajłyszyn

Osiągnięcia Ukrainy po odzyskaniu niepodległości. Autor infografiki: Jaryna Mychajłyszyn

Godnymi reprezentantami Ukrainy w tym okresie byli sportowcy, artyści, inżynierowie i wynalazcy.  Umyślnie nie dołączyliśmy do krótkiej kroniki ukraińskiej niepodległości batalii politycznych, sylwetek prezydentów, premierów, opisów kryzysów gospodarczych i wyborów.

Przypomnijmy sobie, jak w 1994 roku 16-letnia ukraińska łyżwiarka figurowa, Oksana Bajuł, wygrała dla naszego kraju pierwsze olimpijskie złoto. Uroczystość wręczenia nagrody została wówczas w sposób odczuwalny przeciągnięta z powodu, że organizatorom niełatwo było zdobyć nagranie hymnu nowego, nieznanego jeszcze państwa.

Ale już pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku cały świat zaczął mówić o zawrotnej karierze sportowej braci Kliczko, Jany Kłoczkowej, Rusłana Ponomariowa. Oprócz nich, „wizytówkami” Ukrainy w różnych dziedzinach zostali: podróżnik Teodor Rezwoj, piosenkarka Rusłana Łyżyczko, twórcy gry komputerowej „Stalker”, samolotu An-225 „Mrija” i inni.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slyesaryeva

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY