Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

„Rezerwowy” kandydat opozycji na prezydenta Azerbejdżanu

Profesor Uniwersytetu Państwowego w Baku, Dżamil Gasanli, został „rezerwowym” kandydatem Narodowej Rady Sił Demokratycznych w wyborach na prezydenta Azerbejdżanu. Wysunięcie 61-letniego badacza historii stanowi zabezpieczenie opozycji na wypadek niedopuszczenia do wyborów jej głównego kandydata – Rustama Ibragimbekowa.

Dżamil Gasanli. Źródło: facebook.com

Dżamil Gasanli. Źródło: facebook.com


Wybór Dżamila Gasanli dokonany podczas piątkowych (23.08.2013) obrad Narodowej Rady Sił Demokratycznych był odpowiedzią na apel głównego kandydata opozycji Rustama Ibragimbekowa. Znany scenarzysta w liście skierowanym do członków Rady sugerował wysunięcie drugiego przedstawiciela zjednoczonej opozycji na wypadek jego niezarejestrowania przez azerbejdżańską Centralna Komisję Wyborczą. Ibragimbekow wciąż oczekuje odpowiedzi ze strony rosyjskich władz w sprawie zrzeczenia się przez niego rosyjskiego obywatelstwa uniemożliwiającego mu start w wyborach.

Za kandydaturą Gasanliego głosowało 72 członków Rady przy jednym głosie sprzeciwu. „Rezerwowy” przedstawiciel opozycji przyznał, że to Ibragimbekow przekonał go do ubiegania się o fotel prezydenta: – W związku z obecną sytuacją polityczną, przyszłością narodu i prośbami Rustama Ibragimbekowa jestem gotowy podjąć się tej ważnej misji – powiedział po głosowaniu 61-letni profesor historii. Podobnie jak główny kandydat, Gasanli podpisał memorandum dotyczące najważniejszych zadań, jakich się podejmie w przypadku wyboru na prezydenta, włącznie z zastrzeżeniem, że po dwóch latach zrezygnuje ze stanowiska. Ponadto, jeśli CKW zarejestruje Ibragimbekowa jako oficjalnego kandydata, Gasanli zobowiązał się do rezygnacji ze startu w wyborach.

Zobacz obrady i wybór Gasanli na kandydata na prezydenta podczas sesji Narodowej Rady Sił Demokratycznych (jęz. azer.):


Źródła: radioazadlyg.org, day.az, regnum.ru, kavkaz-uzel.ru

Zobacz więcej na temat wyborów w Azerbejdżanie:

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY