Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ilham Alijew oficjalnie zarejestrowany w wyborach prezydenckich w Azerbejdżanie

Centralna Komisja Wyborcza oficjalnie zarejestrowała Ilhama Alijewa na kandydata w wyborach prezydenckich w Azerbejdżanie zaplanowanych na 9 października br. W ten sposób urzędujący prezydent został pierwszym zarejestrowanym pretendentem do walki o fotel azerbejdżańskiej głowy państwa.

Ilham Alijew. Autor: World Economic Forum. Źródło: wikimedia.com

Ilham Alijew. Autor: World Economic Forum. Źródło: wikimedia.com


W niedziele azerbejdżańska Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała urzędującego prezydenta Ilhama Alijewa na kandydata w wyborach prezydenckich, które odbędą się 9 października br. Jak powiedział przewodniczący Komisji, Mazachir Panachow, listę z poparciem dla głowy azerbejdżańskiego podpisało 45 tys. W ten sposób prezydent Azerbejdżanu został pierwszym oficjalnie zarejestrowanym kandydatem .

Niektórzy z przedstawicieli azerskiej opozycji uważają jednak rejestrację Alijewa za bezprawną. Ich zdaniem urzędujący prezydent nie ma prawa po raz trzeci ubiegać się o prezydenturę. – Poprawki do konstytucji (znoszące limit kadencji prezydenta – przyp. red.), przyjęte w sfałszowanym referendum, nie mogą mieć zastosowania. Zmiany w konstytucji na drodze fałszerstwa są bezprawne. Poza tym powszechne zasady demokracji oraz kultura polityczna obowiązująca w cywilizowanym świecie uznaje wybór jednej osoby na stanowisko prezydenta więcej niż dwa razy za działanie antydemokratyczne – ocenił Ali Kerimli, lider Narodowego Frontu Azerbejdżanu.

Z opinią azerbejdżańskiej opozycji zgadza się prof. Wojciech Sadurski, który w niedawno opublikowanym przez Helsińską Fundacją Praw Człowiek opinii stwierdził, że usunięcie limitu kadencji prezydenta stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz prawa międzynarodowego. Zdaniem polskiego eksperta przyjęcie poprawek do azerbejdżańskiej konstytucji narusza zasadę przejrzystości i otwartości, które stanowią podstawę demokratycznego państwa prawa (więcej na ten temat: Zniesienie limitu kadencji prezydenta Azerbejdżanu narusza prawo międzynarodowe).

Źródła: 1news.az, kavkaz-uzel.ru

Zobacz więcej na temat wyborów prezydenckich w Azerbejdżanie:

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY