Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Azerbejdżańska Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji Rustama Ibragimbekowa

Azerbejdżańska Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji Rustama Ibragimbekowa na kandydata w wyborach prezydenckich. Przyczyną niedopuszczenia przedstawiciela opozycyjnej Narodowej Rady Sił Demokratycznych jest posiadanie przez niego podwójnego obywatelstwa.

Budynek Centralnej Komisji Wyborczej Azerbejdżanu. Źródło: facebook.com/msk.gov.az

Budynek Centralnej Komisji Wyborczej Azerbejdżanu. Źródło: facebook.com/msk.gov.az


Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji przewodniczącego Rady Narodowej Sił Demokratycznych na kandydata w wyborach na prezydenta Azerbejdżanu zaplanowanych na 9 października br. Powodem niedopuszczenia Rustama Ibraimbekowa do udziału w wyścigu o fotel prezydenta jest posiadane przez niego rosyjskiego obywatelstwa, a także niespełnienie wymogu stałego zamieszkania w Azerbejdżanie w ciągu ostatnich 10 lat.

Jak stwierdziła sekretarz azerbejdżańskiej CKW, Arifa Muchtarowa, dokumenty nadesłane przez Radę nie spełniły wymogów ordynacji wyborczej dotyczących udziału kandydatów w wyborach. – W odpowiedzi na pytanie rosyjska ambasada w Baku potwierdziła fakt posiadania przez Ibragimbekowa rosyjskiego obywatelstwa – powiedziała Muchtarowa. Przedstawicielka CKW powiadomiła również, że w ciągu swoich 74 lat dramaturg przeżył w Azerbejdżanie jedynie 1163 dni. W rezultacie, jak stwierdziła Mucharowa, Komisja nie mogła podjąć innej decyzji, jak tej by odmówić rejestracji przedstawiciela azerbejdżańskiej opozycji, pomimo, że rosyjska placówka potwierdziła złożenie przez Ibragimbekowa wniosku o zrzeczenie się rosyjskiego obywatelstwa.

Takiej decyzji azerbejdżańskiej Centralnej Komisji Wyborczej spodziewali się przedstawiciele opozycyjnej Rady Narodowej Sił Demokratycznych. W zeszły piątek członkowie Rady przegłosowali wysunięcie „rezerwowego” kandydata w wyborach w osobie Dżamila Gasanliego (przeczytaj: “Rezerwowy” kandydat opozycji na prezydenta Azerbejdżanu). Wybór 61-letniego profesora historii Państwowego Uniwersytetu w Baku odbyło się na prośbę samego Rustama Ibragimbekowa (przeczytaj: Problemy kandydata opozycji na prezydenta Azerbejdżanu).

Źródła: trend.az, 1news.az, kavkaz-uzel.ru

Zobacz więcej na temat wyborów prezydenckich w Azerbejdżanie:

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY