Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Oligarchowie u wschodnich sąsiadów. Ranking Subiektywny Eastbook.eu

Europa Wschodnia to region kontrastów. Znajdziemy tu ludzi, którzy z trudem wiążą koniec z końcem, i tych, których fortun końca nie widać. Klasa oligarchów na dobre zakorzeniła się w regionie. Pomnaża swoje majątki i wpływa na politykę kraju. Czy oligarchowie Europy Wschodniej mają coś ze sobą wspólnego? Zapraszamy do subiektywnego porównania najważniejszych oligarchów w Europie Wschodniej.

Infografika – Klan  rodziny Alijewów – Azerbejdżan
Infografika – Bidzina Iwaniszwili – Gruzja

oligarchs_pl_final (3)

Klasę oligarchów jako pierwsza opisała socjolog Olga Krysztanowska (Rosyjskiej Akademii Nauk). Jako zdefiniowana grupa klasa pojawiła się na dobre w latach 90. XX wieku i opierała na silnym powiązaniu biznesu z polityką, możliwym dzięki udziałowi w prywatyzacji przedsiębiorstw pozostałych po rozpadzie ZSRR.

Oligarchowie to przedstawiciele wielkiego biznesu, bajecznie bogaci ludzie o ogromnym wpływie na politykę i kierunek działania władz państwowych. Klasa oligarchów jest dobrze opisana na scenie rosyjskiej i ukraińskiej, co jednak z pozostałymi krajami regionu?

Eastbook.eu przez następne kilka tygodni proponuje spojrzeć na tę klasę oligarchiczną w Europie Wschodniej – krajach Partnerstwa Wschodniego i Rosji – i dokonać subiektywnego porównania jej przedstawicieli. Jakie są ich ambicje? Czy wiążą się one z ich zasobnością portfela? Czy można znaleźć dla nich jeden wspólny mianownik?

Czy prezydent Łukaszenka ma wsparcie w postaci biznesmenów, którzy popierają jego politykę? Czy klan Sarkisjanów w Armenii może być zagrożony przez miejscowego biznesmena i jego ambicje polityczne? Czy prezydent Ilham Alijew, uznany za najbardziej skorumpowanego polityka 2012 roku roku, jest nadal bezkonkurencyjny w swojej działalności? Ile i na czym zarabia największy oligarcha w Mołdawii? Czy odejście najbogatszego człowieka w Gruzji z polityki będzie oznaczać przeniesienie ośrodka decyzyjnego z rządu do jego biura pięknie położonego na wzgórzach Tbilisi? Jakie związki ma rosyjski biznes z trzęsieniem ziemi w najlepszej lidze koszykówki świata? Na te i inne postaramy odpowiedzieć w subiektywnym cyklu porównującym oligarchów w Europie Wschodniej.

W porównaniu sprawdzimy, skąd pochodzą majątki wybranych przez nas biznesmenów i gdzie inwestują oni swoje pieniądze. Pokażemy też, którzy z nich podejmują aktywne działania w celu wzmacniania swojej pozycji politycznej mając na widoku dołączenie do przedstawicieli najwyższych władzach kraju.

Zapraszamy!

Klan rodziny Alijewów – Azerbejdżan

Bidzina Iwaniszwili – Gruzja

Informacje do infografiki zebrała: KD

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY