Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Putin straszy Mołdawię

Prezydent Federacji Rosyjskiej nie daje żadnych szans mołdawskim winom na europejskim rynku. Zdaniem Władimira Putina po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską przez władze w Kiszyniowie alkohol z Mołdawii przegra konkurencje z produktami z Francji i Włoch. Innego zdania jest premier Mołdawii.

Władimir Putin. Źródło: kremlin.ru

Władimir Putin. Źródło: kremlin.ru


Niech Mołdawia spróbuje sprzedawać swoje wino we Francji lub we Włoszech. Nie kupią tam ani jednej butelki – odkorkują je wszystkie i wyleją do rowu – przekonywał Władimir Putin podczas spotkania w klubie dyskusyjnym „Wałdaj” we czwartek (19.09.2013) – Wszystko idzie na nasz rynek  – 100%! Daj Boże, by mołdawskiego władze podpisały dokument o umowie stowarzyszeniowej z UE. [Wtedy] wejdą na mołdawski rynek tanie, wartościowe wina z Francji i Włoch. Co stanie się z mołdawskim winem? – pytał Putin posługując się podobną retoryką jak w przypadku Ukrainy (zobacz: Putin walczy o Ukrainę).

Do słów rosyjskiego prezydenta odniósł się tego samego dnia premier Mołdawii Iurie Leancă, który wyraził wdzięczność prezydentowi Rosji, że ten poświęcił aż trzy minuty mołdawskim winom. Szef mołdawskiego rządu zapewnił natomiast, że w przeciągu 2-3 tygodni Unia zniesie limity dla wyrobów z Mołdawii i „wagony, które stoją obecnie na granicy z powodu rosyjskiego embarga, będą mogły pojechać do Unii”. Leancă wspomniał również o innych nieżyczliwych działaniach Moskwy wobec Mołdawii, m.in.  coraz częstszych przypadkach odmawiania wjazdu do Rosji mołdawskim obywatelom. – Bacznie obserwujemy sytuację. Kiedy nasze organy szczegółowo zbadają sprawę będziemy mogli stwierdzić czy jest to świadoma polityka czy też indywidualne przypadki. – stwierdził premier Mołdawii.

Źródła: kommersant.md, regnum.ru

 

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY