Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Białoruscy więźniowie polityczni nominowani do Nagrody im. Sacharowa

Malala Yousafzai, Michaił Chodorkowski, Edward Snowden i trzech białoruskich więźniów politycznych – Aleś Białacki, Eduard Lobau i Mykoła Statkiewicz – zostali nominowani do nagrody im. Andrieja Sacharowa. Nagroda przyznawana jest corocznie przez Parlament Europejski dla osób lub organizacji walczących o wolność myśli i prawa człowieka.

Parlament Europejski. Autor: JLogan. Źródło: wikimedia.org

Parlament Europejski. Autor: JLogan. Źródło: wikimedia.org


Faworytką tegorocznej nagrody im. Sacharowa jest pakistańska aktywistka Malala Yousafzai, blogerka BBC, który zasłynęła swoimi relacjami na temat rządów Talibów w jej kraju. W zeszłym roku została postrzelona w głowę przez jednego z muzułmańskich radykałów, ale udało jej się przeżyć.

Michaił Chodorkowski został wskazany przez niemieckiego europosła Wernera Schulza. Były szef Jukosu został aresztowany w 2003 r. za rzekomą defraudację pieniędzy spółki. Za prawdziwe powody zamknięcia Chodorkowskiego i zesłanie do łagru uznaje się jednak krytykę rządów Władimira Putina i przygotowywanie się do wejścia w świat polityki.

Białoruskich opozycjonistów odsiadujących wyroki więzienia wskazali polscy europosłowie – Marek Migalski, Jacek Protasiewicz i Filip Kaczmarek. Aleś Białacki – lider organizacji broniącej prawa człowieka Viasna, Eduard Lobau z ruchu Frontu Młodych i Mykoła Statkiwycz – były kandydat na prezydenta Białorusi zostali nominowani wspólnie jako przedstawiciele wszystkich białoruskich więźniów politycznych.

Ostatnia, najbardziej kontrowersyjna nominacja została przedstawiona przez frakcję Zielonych i lewackie Zjednoczenie Lewicy Europejskiej, którzy przedstawili kandydaturę Edwarda Snowdena. Były pracownik CIA i NSA ujawnił na łamach prasy informacje o programie inwigilacyjnym prowadzonym przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Przypomnijmy: Nagroda im. Sacharowa została ustanowiona w 1988 r. przez Parlament Europejski za działalność na rzecz wolności myśli, obrony praw człowieka i podstawowych wolności. Nagroda w wysokości 50 tys. euro przyznawana jest podczas uroczystego posiedzenia w Strasburgu w okolicach 10 grudnia, w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1948 r. Nominacji do nagrody Sacharowa może udzielić grupa polityczna lub przynajmniej 40 posłów. Komisja do Spraw Zagranicznych i Komisja Rozwoju poprzez głosowanie wybierają trzech finalistów z listy nominowanych, następnie Konferencja Przewodniczących wybiera laureata.

Rosyjski fizyk, Andriej Dmitriewicz Sacharow (1921-1989) jest znany jako wynalazca bomby wodorowej. Zaniepokojony skutkami swojej pracy dla losu ludzkości, podejmował wysiłki w celu nagłośnienia zagrożeń płynących z wyścigu zbrojeń nuklearnych. Częściowy sukces odniósł wraz z podpisaniem w 1963 r. Traktatu o Zakazie Prób Nuklearnych. Uznawany w ZSRR za dysydenta o wywrotowych poglądach, utworzył w latach 70. komitet obrony praw człowieka i ofiar politycznych. W 1975 r. jego dokonania zostały uhonorowane Pokojową Nagrodą Nobla.


Źródła: rferl.org, europarl.europa.eu, eurofundsnews.pl

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY