Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Yaryna Grusha

Polsko-ukraińskie forum współpracy na festiwalu filmowym w Gdyni

12 września w ramach roboczego panelu na Gdyńskim Festiwalu Filmowym miało miejsce spotkanie polskich i ukraińskich ludzi filmu. O zaangażowanie polskich partnerów walczyły cztery wybrane ukraińskie projekty: dwie komedie, jeden film biograficzny oraz dokument.

Autor: Kinoasocjacja Kateryna Kopyłowa oraz Igor Sawczenko. Autor: Українська Кіно-Асоціація

Kateryna Kopyłowa oraz Igor Sawyczenko. Autor: Українська Кіно-Асоціація

Pierwsze polsko-ukraińskie spotkanie koproducentów swoim wystąpieniami otworzyli: szefowa Ukraińskiego Instytutu Sztuki Filmowej (Державне агентство України з питань кіно), Kateryna Kopyłowa oraz dyrektor generalny Ukraińskiego Stowarzyszenia Filmowego (Українська Кіно-Асоціація) Igor Sawyczenko.

Sam fakt uczestnistwa ukraińskich projektów i możliwość ich zaprezentowania na forum festiwalowym to wielkie wyróżnienie dla naszego kina. Bowiem oznacza to nie tylko możliwość zdobycia potencjalnych inwestorów, ale także stanowi szansę na zwrócenie uwagi przedstawicielom różnych europejskich festiwali, jak i polskiemu środowisku filmowemu na kino zza wschodniej granicy UE. Warto podkreślić, że Sawyczenko mianem najciekawszego filmowego partnera Ukrainy obdarzył właśnie Polskę.

Na prezentację swojego filmu “Kroniki” do Gdyni specjalnie przyjechał reżyser i scenarzysta Iwan Krawczyszyn. Obraz, który jest już w fazie postprodukcji (zdjęcia zakończyły się w sierpniu), autor umiejscawia w gatunku ludowej komedii, a jego scenariusz bazuje na trzech głównych elementach życia człowieka: narodzinach swoich i dzieci oraz własnej śmierci. Drugą komedię – tym razem obyczajową „Planetę Lwów” – zaprezentowała producentka Ałła Owsjannikowa, przedstawicielka InsightMediaProducingCentre. Inspiracją dla twórców były specyficzne zachowania mieszkańców Lwowa w domowych pieleszach.

Kolejny z zaprezentowanych projektów, film biograficzny „Smiling”, opowiada historię życia znanego muzyka Adolfa Rosnera. Uznawanego za najlepszego w Europie, drugiego po Armstrongu na świecie, trębacza postanowili przybliżyć szerszej publiczności scenarzystka Zaza Buadze oraz producent Igor Demjanienko z Fresh Production. Ostatnim filmem przedstawionym w Gdyni był dokument „Życie. Ostatnia kwestia”.

Na forum pokazano również sekcję Odeskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, który stał się dla Ukrainy cennym polem do nawiązynia kontaktów pomiędzy europejskimi, jak i ukraińskimi ludźmi świata filmu. OMFF reprezentowała koordynatorka międzynarodowych projektów festiwalu, Julia Sinkiewicz. 

W wyniku napiętego grafiku gdyńskiego festiwalu wielu polskich producentów nie dotarło na panel. Ostatecznie, dzięki indywidualnym spotkaniom, udało się zainteresować Polaków trzema z czterech projektów. Po przejrzeniu materiału „Kronik” Krawczyszyna, firma „Orka” zdecydowała się na rozmowy dotyczące fazy postprodukcji w jej studiu filmowym. Z kolei „Film it!”, który ma już na swoim koncie film dokumentalny o Adolfie Rosnerze wyraził zainteresowanie projektem „Smiling”. Dla projektu „Planeta Lwów” Gdynia okazała się pierwszym testem, który pomógł jej zdobyć doświadczenie przed następnymi „konfrontacjami” w Europie. Z kolei „Życie. Ostatnia kwestia” już wcześniej zaciekawiła dwie firmy oraz uzyskała wsparcie w poszukiwaniu kooproducentów od PISF-u.

Ukraińscy filmowcy podczas swojej wizyty w Gdyni razem z innymi zagranicznymi gośćmi mieli okazję poznać najnowsze produkcje polskiej kinematografii. Warto bowiem pamiętać, że gdyński festiwal to jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń w Polsce, które służy promocji polskiego kina. W tym roku do boju o główną nagrodę, Złotego Lwa, stanęły m.in. „Drogówka” Wojciecha Smażowskiego (którą ukraińscy widzowie mogli zobaczyć podczas Odeskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego), „Imagine” laureata wenneckiego festiwalu Andrzeja Jakimowskiego czy obraz „Nieulotne” Jacka Borcucha, który na festiwalu kina niezależnego w Sundance wygrał nagrodę za najlepsze zdjęcia. Ostatecznie główna nagroda 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymała „Ida” Pawła Pawlikowskiego.

Tłumaczenie z j. ukraińskiego: Tomasz Piechal

Facebook Comments

Публіцистка, Київ

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY