Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Aleś Bialacki laureatem Nagrody im. Vaclava Havla

Aleś Bialacki został laureatem nagrody im. Vacłava Havla przyznawanej przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Wyróżnienie przeznaczone, dla osób o wybitnych zasługach w obronie praw człowieka, zostało przyznane po raz pierwszy.

Kartka dla Alesia Białackiego


Białoruski opozycjonista, Aleś Bialacki, został pierwszym laureatem Nagrody Praw Człowieka im. Vacłava Havla przyznawanej od tego roku przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i Fundację Karta 77. Wyróżnienie przyznawane jest aktywistom i organizacjom międzynarodowym za działalność na rzecz obrony praw człowieka. Nominowanymi do nagrody, poza Bialackim, było Stowarzyszenie Młodych Prawników Gruzji oraz chińska organizacja The Rights Defence Network.

Przedstawiając pierwszego laureata nagrody, Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Jean-Claude Mignon podkreślił ogromną determinacją z jaką Bialacki walczył o prawa należne każdemu człowiekowi. – W swojej codziennej walce z łamaniem praw człowieka, niesprawiedliwością i autorytaryzmem, Aleś Bialacki pracował nieustannie, aby Białoruś mogła kiedyś aspirować do europejskich standardów. Wyróżnienie, zdaniem Przewodniczącego, powinno stanowić wsparcie dla innych bojowników o prawa człowieka na całym świecie. W imieniu laureata nagrodę, której towarzyszy czek w wysokości 60 tys. euro, odebrała żona Natalia Pińczuk.

Przypomnijmy: Aleś Białacki został skazany na 4 i pół roku więzienia o zaostrzonym rygorze, konfiskatę mienia i grzywnę za „ukrywanie dochodów na szczególnie dużą skalę otrzymanych w związku z wykonywaniem wcześniejszych umów” na podstawie art. 243 ust. 2 białoruskiego Kodeksu Karnego.  Do skazania Bialackiego doszło m.in. ze względu na fakt, że polska prokuratura przekazała stronie białoruskiej dane dotyczące kont bankowych prowadzonej przez Bialackiego organizacji „Wiosna” w Polsce.

Źródła: assembly.coe.int

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY