Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Wschód zaczyna się w Lublinie

O tym, że Lublin to miasto aspirujące do pełnienia roli okna na Wschód wiadomo nie od dziś. Ten kierunek był jednym z głównych założeń aplikacji Lublina w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016. Zorganizowany w 2011 r. Kongres Kultury Partnerstwa miał być jednym z istotnych atutów Lublina w walce ten tytuł. Kongres wpisywał się również w trwającą wówczas Polską Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Mimo, że Lublin ostatecznie Stolicą Kultury nie został, a po Prezydencji pozostało jedynie wspomnienie, Wschód nad Bystrzycą zagościł na dobre.

Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego. Źródło: epccongress.eu/

Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego. Źródło: epccongress.eu/

Wszystko zaczęło się w 2011 r., gdy do Koziego Grodu zaproszono artystów, menedżerów i animatorów kultury, przedstawicieli ministerstw, samorządów i organizacji pozarządowych z krajów Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej. W ciągu niecałych 3 dni pierwszej edycji Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego nakreślono główne problemy we współpracy kulturalnej między Unią Europejską a krajami Europy Wschodniej. Wśród rekomendacji KKPW znalazły się propozycje stworzenia profesjonalnych programów edukacyjnych i mechanizmów finansowych dla artystów i praktyków kultury w krajach PW, ułatwienia współpracy kulturalnej i mobilności artystów i menadżerów kultury między PW a UE. Najważniejszym zadaniem pracy po Kongresie stało się zbudowanie Sieci Współpracy Kulturalnej Partnerstwa Wschodniego.

Przeczytaj relacje z Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego w 2011 roku:

Czas na kulturę w Partnerstwie Wschodnim!

W 2012 roku Lublin zorganizował Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej (KIEW) – spotkanie przedstawicieli samorządów lokalnych, władz centralnych, organizacji pozarządowych, instytucji społecznych i edukacyjnych. Jak czytamy w opisie wydarzenia : „celem KIEW było inspirowanie skutecznej i trwałej współpracy transnarodowej, wzmacnianie współpracy rozwojowej, integrowanie środowisk, stymulowanie dialogu pomiędzy władzami lokalnymi i regionalnymi”. Rekomendacje w ramach czterech obszarów programowych: „dobre rządzenie”, „społeczeństwo obywatelskie”, „kultura bez granic”, „edukacja/nauka” zostały przekazane wszystkim najważniejszym decydentom oraz dyplomatom, zajmującym się tematyką współpracy Unii Europejskiej i jej wschodnich sąsiadów.

W tym roku, w dniach 1-6 października 2013 obie inicjatywy zostaną połączone, dzięki czemu Lublin stanie się miejscem dialogu środowisk kultury i edukacji, władz samorządowych i państwowych, twórców i decydentów. Jak zapowiadają organizatorzy – program tegorocznego Kongresu obejmie aż dziewięć linii programowych nad którymi pochylą się uczestnicy spotkania. Ponadto Kongresowi towarzyszyć będzie Festiwal „Integracje-Mediacje”, którego celem będzie ukazanie różnorodności współczesnych kultur krajów Partnerstwa Wschodniego.

Mało tego, podczas Kongresu rozstrzygnięta zostanie druga edycja Konkursu na najlepsze projekty transgraniczne, którego zadaniem będzie wyłonienie najlepszych inicjatyw realizowanych na obszarze Europy Wschodniej o charakterze rozwojowym. W konkursie zostanie przyznana jedna główna nagroda w każdej z siedmiu kategorii (dobre rządzenie, społeczeństwo obywatelskie, kultura, turystyka, edukacja, społeczna odpowiedzialność biznesu, innowacje społeczne) oraz wyróżnienia.

Zgadzając się, z tezą organizatorów, iż „kultura powinna odgrywać istotną rolę w integracji krajów Europy Wschodniej z Unią Europejską” na Kongresie nie będzie mogło zabraknąć przedstawicieli portalu Eastbook.eu. Do Lublina pojadą koordynatorzy projektów „Partnerstwa dla Kultury” oraz Eastbook.tv, którzy w ramach tego wydarzenia połączą swoje siły. Dzięki temu czytelnicy będą mogli obejrzeć nie tylko transmisję na żywo z Kongresu na stronie Eastbook.eu, ale także przeczytać wywiady z artystami i działaczami kultury Europy Wschodniej.  Zapraszamy!

Transmisje Eastbook.tv:

02.10.2013

10:00 – 11:30 POLITYKA WSCHODNIA UNII EUROPEJSKIEJ

15:15 – 16:45 NOWE MEDIA – BUDOWANIE WSPÓŁPRACY PRZEZ RÓŻNORODNOŚĆ. INFORMACJA JAKO WARTOŚĆ W BUDOWANIU WSPÓLNEJ PRZESTRZENI KULTUROWEJ (wystąpi Artur Kacprzak – Prezes Zarządu Fundacji Wspólna Europa. wydawcy Eastbook.eu

04.10.2013

12:00 – 13:30 KULTURA I TOŻSAMOŚĆ: „Co dla nas znaczy Europa? Głos ludzi kultury z krajów Partnerstwa Wschodniego w debacie o nowej narracji dla Europy”

15:00 – 17:30 KULTURA I ROZWÓJ: „Partnerstwo Wschodnie a Unia Europejska – warsztat i dyskusja poświęcona programowi PW

Szczegółowe informacje o Kongresie i programie można znaleźć na stronach organizatorów: tutaj i tutaj.

Transmisja Eastbook.tv:

Try Ustream Pro!

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY