Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Znaczenie nagrody im. Vaclava Havla – komentarz Alesia Zarembiuka

Jak informowaliśmy na początku tego tygodnia Aleś Bialacki został laureatem nagrody im. Vacłava Havla przyznawanej przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Z tej okazji zapytaliśmy Alesia Zarembiuka, szefa Domu Białoruskiego w Warszawie, jakie znaczenie ma to wyróżnienie dla białoruskich działaczy praw człowieka.

Aleś Bialacki został skazany na 4,5 roku więzienia, autor: Zmicier Pankawiec, źródło: nn.by

Aleś Bialacki został skazany na 4,5 roku więzienia, autor: Zmicier Pankawiec, źródło: nn.by

– Aleś Bialacki zasłużył na tą nagrodę za swoją wieloletnią pomoc jakiej udzielał białoruskim działaczom praw człowieka, za skuteczną obronę działaczy białoruskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego. Bialacki udzielał także wydatnej pomocy rodzinom więźniów politycznych, także pomocy prawnej. Jego organizacja „Viasna” była niezwykle skuteczna w obronie osób walczących o wolność i demokrację. Właśnie za tą skuteczność Aleś już ponad 2 lata odsiaduje wyrok w Łukaszenkowskim więzieniu.

Ta nagroda jest jednak nie tylko dla Alesia, ale również dla całego białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. To bardzo ważne wyróżnienie, które pokazuje, że dla Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy kwestia praw człowieka na Białorusi i działalność organizacji pozarządowych jest ważna. To znak, który daję nowe siły dla innych białoruskich działaczy o demokrację.

Fakt, że nagroda nosi imię czeskiego prezydenta także ma swoje znaczenie: dla wielu białoruskich działaczy Vaclav Havel od dawno jest wzorem walki o wolność i demokrację.

Aleś Zarembiuk, szef Białoruskiego Domu w Warszawie

 

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY