Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Prezydent Ukrainy z niezapowiedzianą wizytą w Krakowie

Dziś po południu prezydent Ukrainy złoży wizytę w Krakowie. Niezapowiedziane spotkanie Wiktora Janukowycza i Bronisława Komorowskiego związane jest ze sprawą Julii Tymoszenko i perspektywą podpisania Umowy Stowarzyszeniowej na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Wiktor Janukowycz. Źródło: wikimedia.org

Wiktor Janukowycz. Źródło: wikimedia.org


O niezapowiedzianej wizycie ukraińskiego przywódcy w dawnej stolicy Polski poinformowała dziś rano kancelaria prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jak zapowiedział minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski, głównym tematem rozmów będzie perspektywa podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie i „spełnienia przez Ukrainę warunków zdefiniowanych przez UE”.

Głównym obecnie „warunkiem zdefiniowanym przez UE” jest wypuszczenie z więzienia przywódczyni opozycji, Julii Tymoszenko, która odsiaduje wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności w zakładzie penitencjarnym w Charkowie (aktualnie ze względu na stan zdrowia znajduje się w charkowskim szpitalu). W piątek specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zwrócili się do ukraińskiego prezydent o ułaskawienia byłej premier. Obrońca Tymoszenko, Serhij Własenko poinformował tego samego dnia, że liderka opozycji zgadza się na propozycję unijnych przedstawicieli, tj. na wyjazd na leczenie do Niemiec.

W ostatnim czasie ukraińskie media donoszą o przygotowaniach ukraińskich władz do rozwiązania sprawy Julii Tymoszenko. W zeszłym tygodniu prezydent Wiktor Janukowycz wezwał do siebie prokuratora generalnego Ukrainy Wiktora Pszonkę i jego zastępcę Rinata Kuzmina. Ten ostatni po spotkaniu odszedł z prokuratury i został mianowany zastępcą sekretarza Rady bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Kuzmin nadzorował śledztwo wobec byłej premier i jego odsunięcie jest odczytywane jako „symboliczny gest”, który ma świadczyć o tym, że na Ukrainie rozwiązano problem wybiórczego stosowania prawa.

Źródła: radiosvoboda.org, prezydent.pl

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY