Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
CREart

„Pokój dzienny”: nowe alternatywne miejsce w Odessie

„Antykawiarnia”, „wolna przestrzeń” albo „trzecie miejsce” – te nazwy już mało kogo dziwią. Pożądane stało się wyjście po za ramy codzienności, które da szansę odnaleźć samego siebie. „Pokój dzienny”  to nowe miejsce w Odessie, które to wszystko umożliwia. O tym na czym polega magia „antykawiarni” dowiedzą się Państwo z rozmowy Ingi Gezalian, z CREart.

 „Pokój dzienny” znajduje się w pomieszczeniach odeskiej filii The Hub, znanej sieci miejsc coworkingowych (otwarte miejsca pracy, tzw. inkubatory przedsiębiorczości – przyp. red.). Zespół CREart-u postanowił porozmawiać o nowym „antykawiarni” z  głównymi inspiratorami i „ideologami” tego projektu, Serhijem i Tatianą Rowinskimi.

"Pokój dzienny" - nowe miejsce na antykawiarnianej mapie Odessy. Źródło: facebook.com/HubOdessa

„Pokój dzienny” – nowe miejsce na antykawiarnianej mapie Odessy. Źródło: facebook.com/HubOdessa

Inga Gezalian, CREart: Na czym polega idea The Hub oraz „Pokoju dziennego”?
Serhij i Tatiana Rowińscy: The Hub to coworking dla tych, którzy chcą zmienić świat. Można powiedzieć, że to innowacyjne laboratorium, inkubator przedsiębiorczości w komfortowych, domowych warunkach. Tutaj znajdują się wszystkie niezbędne elementy dla wdrażania innowacyjnych projektów. The Hub wciąż się rozwija, a im dalej, tym trudniejsze staje się pomieszczenie tej niepoliczalnej ilości różnorodnych przedsięwzięć w jednym miejscu. Stąd też pojawił się pomysł stworzenia „Pokoju dziennego”, gdzie można organizować wydarzenia o bardziej rozrywkowym charakterze.

Kiedy otworzyliście swoje podwoje?
Zaczęliśmy pracować 7 września, więc niedawno minął miesiąc naszej działalności.


Czy już jesteście w stanie opisać typowego klienta „Pokoju dziennego”?

Trudno powiedzieć dokładnie. Przede wszystkim jest to młody człowiek w wieku od 18 do 35 lat, który chce rozumnie i inteligentnie spędzić czas – popracować, poczytać książkę, obejrzeć film. My jednak z radością witamy każdego, kto po prostu podziela nasze ideały i wartości.


Mówiąc o waszych wartościach macie na myśli dosyć nową koncepcję „wolnego” czasu, czyli ucieczki od zabieganej rzeczywistości. Na czym waszym zdaniem polega sekret sukcesu „trzecich miejsc” oraz dlaczego stają się one co raz bardziej popularne?
Czas sam dyktuje nam prawidła naszego życia i tworzy nowe formaty dla pracy, komunikacji, wypoczynku. Dlatego przez to zwolnienie jego biegu w „wolnych przestrzeniach” łatwo można spotkać ludzi podzielających nasze poglądy na życie. Nie będących w ciągłej gonitwie, zabieganiu. Takie miejsca tworzą wspólnotę ludzi bliskich duchowo. To jest fundament ich sukcesu.


Wymieńcie trzy rzeczy bez których nie wyobrażacie sobie „Pokoju dziennego”.

W naszym wypadku nie będą to przedmioty, ale ludzie bez których nie udałoby się stworzyć tego cudownego miejsca. To cały nasz zespół.


Co was wszystkich natchnęło do tego projektu? Wszystko zrobiliście sami?

Tak naprawdę nad urządzeniem „Pokoju gościnnego” pracowało wielu profesjonalistów wśród których byli m.in. dekoratorzy wnętrz, designerzy. Przyświecało nam również kilka ideowych wytycznych – chcieliśmy stworzyć estetyczne, dopasowane i ładne miejsce. To pomogło nam dobrać sprzęt i elementy wystroju, które wpisywały się w wybrany przez nas styl.


Jakie wydarzenia chcielibyście tutaj organizować?

„Pokój dzienny” jest otwarty na wiele formatów. Z chęcią będziemy organizowali pokazy filmowe połączone z dyskusjami i spotkaniami z twórcami, koncerty, wieczory poetyckie, nieformalne konferencje, wieczory gier planszowych, jak i wiele, wiele innych rzeczy.


Wiecie już jaki odzew chcielibyście uzyskać?

Przede wszystkim byłoby fajnie wiedzieć, że to, co robimy ma sens, a nasi klienci cenią „Pokój dzienny” tak samo, jak i my.


Na koniec – gdyby „Pokój dzienny” miałby mieć swój slogan, to brzmiałby on…

„Tutaj tworzy się przyszłość”.

Rozmawiała: Inga Gezalian, CREart
Tłumaczenie z j. ukraińskiego: Tomasz Piechal

 

The Hub, antykawiarnia „Pokój dzienny”
ul. Grecka 1a (róg Jurija Oleszy), Odessa

Źródło: facebook.com/HubOdessa

Źródło: facebook.com/HubOdessa

Profil na Facebooku: The Hub OdessaStrona www: The Hub Odessa

Godziny otwarcia:
pon. – pt.: 9.00-23.00
sb. – nd.: 11.00 – 23.00

Koszt:
29 UAH za pierwszą godzinę, każda następna 14 UAH – w cenę wliczone jest korzystanie z Internetu oraz
wszystkich dostępnych na miejscu sprzętów, dowolna ilość kawy, herbaty

Facebook Comments

PL: "CREart" to młoda organizacja pozarządowa, którą założyła szóstka młodych oraz ambitnych ludzi, pełnych ciekawych pomysłów, jak wznieść życie kulturalne ukraińskiego społeczeństwa na nowy poziom. UA: «КРЕарт» – це молода громадська організація, заснована шістьма молодими, але амбітними людьми, які мають цікаві ідеї щодо піднесення культурного життя українського суспільства на новий рівень. http://www.creart-lviv.org.ua/

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY