Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Piechal

Nie przegap wschodniego kina na 29. WFF!

Warszawski Festiwal Filmowy z roku na rok nabiera co raz większego rozmachu i znaczenia na europejskiej mapie festiwalowej. Przyczynkiem do popularności w kraju jest niewątpliwe postawienie organizatorów na filmy, które nigdy wcześniej i nigdy później nie zostaną w Polsce pokazane. Bowiem WFF to kinematografie i twórcy z państw nieznanych nawet dla stałych bywalców kin studyjnych. W tym roku szczególnie warto zwrócić uwagę na filmy zza wschodniej granicy, które będzie można obejrzeć w ramach 29. WFF.

W tegorocznej edycji festiwalu najwięcej filmów ze wschodniej Europy zaprezentuje rosyjska kinematografia – aż 3 produkcje. Widzowie będą mogli obejrzeć również po jednym filmie z Ukrainy i Łotwy, gruzińsko-estońską koprodukcję, litewsko-łotewską koprodukcję, a także film kazachski.

GEOGRAF PRZEPIŁ GLOBUS
trailer w j. rosyjskim (napisy w j. angielskim)

reż. Aleksandr Wieledinski, 120 min. Rosja, 2013.

Zwycięski film w konkursie głównym IV. Odeskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego to historia Wiktora, nauczyciela geografii z Permu. Z wykształcenia biolog zmuszony sytuacją materialną wraz z rodziną wyjeżdża do uralskiego miasta. Kronika zagubienia jednostki, rozpadu jednego życia i poszukiwania na nowo swojego miejsca na świecie. Osnuty w alkoholowych oparach film oparty na tragikomicznej powieści Aleksieja Iwanowa. W roli głównej Konstanin Chabienski (Nocna straż, Admirał). Warta obejrzenia alkomedia o rosyjskiej duszy.

SEANSE:
12 X, sobota, Multikino 3, g. 16.30
14 X, poniedziałek, Multikino 1, g. 21.00

GRZYBIARZE
trailer w j. łotewskim

reż. Ivars Tontegode, 77 min. Łotwa, 2013.

Jest rosyjska alkomedia, jest i łotewska absurdalna halucynokomedia. Uwięziony w pułapce powtarzalnej codzienności Peter jest na skraju załamania. Toksyczny związek z matką, szykany ze strony kolegów z pracy, stan wiecznego bycia outsiderem pchają go do wyprawy na poligon wojskowy, gdzie zbiera grzyby halucynogenne. Rozpoczyna się długa podróż w głąb siebie, która na zawsze odmieni jego życie. W tle – absurdalny wyjazd do Afryki. Fabularny, pełnometrażowy debiut młodego (rocznik 1983) łotewskiego reżysera.

SEANSE:
13 X, niedziela, Kinoteka 7, g. 21.00
14 X, poniedziałek, Kinoteka 7, g. 16.00
18 X, piątek, Kinoteka 7, g. 18.30

HAZARDZISTA
trailer w j. litewskim

reż. Ignas Jonynas, 110 min. Litwa, Łotwa, 2013.

Vincentas, z zawodu sanitariusz, tkwi w szponach hazardu. By grać i spłacić długi jest w stanie zrobić wszystko. Przyparty do muru, wpada na pomysł nowych zakładów, gdzie stawką jest ludzkie życie. Interes zatacza co raz szersze kręgi. Jednak gdy w życiu bohatera pojawia się kobieta, Vincentas staje przed wyborem – hazard czy miłość. Film miał premierę podczas tegorocznego festiwalu w San Sebastian i – co ciekawe – jest pierwszą w historii produkcją powstałą w wyniku litewsko-łotewskiej koprodukcji.

SEANSE:
11 X, piątek, Multikino 2, g. 11.00
12 X, sobota, Multikino 2, g. 18.30
13 X, niedziela, Multikino 2, g. 21.00
14 X, poniedziałek, Multikino 2, g. 16.00

LEKCJE HARMONII
fragment filmu (napisy w j. angielskim)

reż. Emir Baigazin, 115 min. Kazachstan, Niemcy, Francja, 2013.

Film oparty na klasycznym pomyśle ukazania głębszych problemów społecznych, stosunków panujących między ludźmi w danej zbiorowości, na bazie historii ze świata dzieci. 13-letni Aslan (czyli Lew – używane w świecie muzułmańskim, pochodzące z języka tureckiego słowo – przyp. red.) chodzi do wiejskiej szkoły, gdzie przemoc jest na porządku dziennym. Szczególnie daje mu się we znaki przywódca szkolnego gangu, Bolat. Życie młodego chłopca zmieni się wraz z przyjazdem do szkoły nowego chłopca, wychowanego w dużym mieście. Spotkanie wpłynie na decyzję Alsana o przeciwstawieniu się swojemu oprawcy. Chwalony za stronę wizualną kazachski film, nagrodzony m.in. na tegorocznym festiwalu w Berlinie.

SEANSE:
11 X, piątek, Kinoteka 1, g. 11.30
12 X, sobota, Kinoteka 1, g. 9.30
13 X, niedziela, Kinoteka 1, g. 16.00

MAJOR
trailer w j. rosyjskim (napisy w j. angielskim)

reż. Jurij Bykow, 94 min. Rosja, 2013.

Mocny, wstrząsający obraz bezprawia, przemocy i brutalności rosyjskiej policji na prowincji. Tytułowy major, Sergiej Sobolew, pędzi do szpitala, gdzie jego żona właśnie urodziła ich dziecko. Nadmierna prędkość i chwila nieuwagi doprowadza do tragedii – Sobolew powoduje wypadek w którym ginie dziecko. Rusza policyjna machina, która ma na celu zatuszowanie całej sprawy. Zastraszanie ofiar i poczucie bezkarności przedstawicieli rosyjskich służb porządkowych powoduje, że spirala przemocy zatacza co raz szersze kręgi. Obraz ludzi uwikłanych w system, gdzie przedstawiciel władz nawet gdyby chciał odpowiadać za swoje czyny, traci swoją decyzyjność w zgniłej machinie rosyjskich służb porządkowych. Film trzymający w napięciu, klimatem przypominający dzieła Wojciecha Smarzowskiego, dużo mówiący o rzeczywistości rosyjskiej prowincji. Warto obejrzeć.

SEANSE:
12 X, sobota, Multikino 1, g. 18.30
14 X, poniedziałek, Multikino 1, g. 21.30

MANDARYNKI
trailer w j. estońskim (napisy w j. angielskim)

reż. Zaza Uruszadze, 90 min. Estonia, Gruzja, 2013.

Estoński film gruzińskiego reżysera. Dwóch Estończyków żyje w małej wiosce w Abchazji hodując mandarynki. Nastaje rok 1992 roku, na rajskiej ziemi trwa wojna gruzińsko-abchaska. Ivo i Markus decydują się zostać w swoich domach. W ich okolicy dochodzi do potyczki pomiędzy wrogimi wojskami. Ivo przyjmuje pod swój dach rannego Abchaza, Ahmeda. Markus, grzebiąc poległych Gruzinów,  znajduje jednego żywego i także decyduje się nim zaopiekować. Każdy z Estończyków ma pod swoim dachem żołnierza, zagorzałych wrogów. Wojna wkracza pod ich strzechy. Ciekawy film byłego dyrektora Gruzińskiego Narodowego Centrum Filmowego.

SEANSE:
16 X, środa, Multikino 2, g. 16.00
18 X, piątek, Multikino 3, g. 21.30
19 X, sobota, Multikino 3, g. 14.oo

PRAGNIENIE
trailer w j. rosyjskim (napisy w j. angielskim)

reż. Dmitrij Tiurin, 102 min. Rosja, 2013.

Pełnometrażowy debiut 37-letniego reżysera to studium wrażliwej jednostki postawionej wobec życiowych tragedii. Życie utalentowanego rysownika, Kostii dzieli się na dwa etapy – przed i po wojnie w Czeczenii. Okaleczony w wyniku walk, młody chłopak zamyka się w sobie i bojąc się świata zewnętrznego żyje w swoim mieszkaniu. Jedyną osobą, która traktuje go normalnie jest 5-letni syn sąsiadki przed którym Kostia może się otworzyć. Zniknięcie przyjaciela i towarzysza broni zmusza Kostię do powrotu do życia.

SEANSE:
12 X, sobota, Multikino 2, g. 21.00
14 X, poniedziałek, Multikino 2, g. 11.00
19 X, sobota, Multikino 3, g. 16.30
20 X, niedziela, Multikino 3, niedziela, g. 16.30

ZIELONA KURTKA
fragment filmu

reż. Wołodymyr Tychyj, 104 min. Ukraina, 2013.

Ukraiński thriller, który bierze udział w konkursie międzynarodowym 29. WFF., niestety, rozczarowuje. Tychyj postanowił przedstawić historię zaginięcia 7-letniego dziecka, którego poszukiwania nie przynoszą rezultatów. Jego 14-letnia siostra widząc bezradność milicji, postanawia sama wymierzyć sprawiedliwość. Według zapowiedzi ukraińskiego reżysera miał być to film „o młodej dziewczynie, która stara się szukać sprawiedliwości we współczesnej Ukrainie i o obojętności społeczeństwa. Nie jest to krytyka społeczna, ale studium ludzkiej natury, jej wielkiej podłości i równie wielkiej szlachetności”. Niestety, ja niczego takiego tutaj nie ujrzałem. Rzucały się natomiast w oczy grzechy typowe dla polskiego kina l. 90 – wolne tempo akcji, zabicie napięcia, nic nie wnoszące do akcji dialogi i na domiar złego, słabo zarysowane postaci i słabe aktorstwo. Nie zmienia to faktu, że każdy zainteresowany kondycją współczesnego ukraińskiego kina powinien ten film zobaczyć – zachęcam do wyrażenia własnej opinii.

SEANSE:
11 X, piątek, Multikino 2, g. 13.30
15 X, wtorek, Multikino 2, g. 11.00
17 X, czwartek, Multikino 2, g. 21.00
18 X, piątek, Multikino 2, g. 18.30

BILETY, CENY, SZCZEGÓŁY NA STRONIE
29. WARSZAWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

Facebook Comments
Tomasz Piechal
Starszy analityk ds. Ukrainy w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

    Dziennikarz, publicysta, z wykształcenia etnolog. Swoje badania naukowe prowadził na Ukrainie, gdzie zajmował się kwestiami politycznymi (dystans między władzą a obywatelami) i historycznymi (UPA, Wielka Wojna Ojczyźniana, Wielki Głód). Współpracował m.in. z serwisami "dziennikarze.info", "gildia.pl", "psz.pl", "Gazetą Studencką", TVP1, działem Opinii "Super Expressu", "Rzeczpospolitą", "Dziennikiem Gazetą Prawną".

    ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY