Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Kampania wyborcza po gruzińsku – raport OBWE

Misja obserwacyjna OBWE w Tbilisi opublikowała wczoraj raport dot. przedwyborczej sytuacji w Gruzji. Zdaniem obserwatorów kampania wyborcza, tocząca się w związku z wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 27 października, odbywa się w sposób znacznie spokojniejszy aniżeli ta poprzedzająca wybory parlamentarne w październiku 2012 roku.

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Źródło: osce.org

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Źródło: osce.org


Obserwatorzy odnotowali, że od końca września aktywność kandydatów znacznie wzrosła, zwłaszcza pod względem bezpośrednich kontaktów z wyborcami („door-to-door”). Najbardziej zaangażowani w prowadzenie kampanii są trzej najpopularniejsi kandydaci: Giorgio Margwelaszwili (kandydat rządzącego „Gruzińskiego Marzenia”), Dawit Bakradze (proprezydencki Zjednoczony Ruch Narodowy) i Nino Burdżanadze (b. przewodnicząca gruzińskiego parlamentu). W raporcie odnotowano, że najwięcej bilboardów w Tbilisi prezentuje Margwelaszwilego i Burdżanadze, rzadziej Bakradze.

W raporcie zauważono, że kandydaci w swych programach wyborczych zwracają głównie uwagę na poprawę warunków życia ludności, w tym podwyższenie wynagrodzeń, zmniejszenie bezrobocia, poprawę opieki zdrowotnej. Ponadto pretendenci do fotela prezydenta Gruzji stawiają akcent na „przywrócenie sprawiedliwości”, odnosząc się do ponad 9-letniego okresu rządów partii Michaiła Saakaszwilego. W raporcie zwrócono uwagę, że atmosfera kampanii w dużej mierze jest determinowana kohabitacyjnym charakterem rządów w Gruzji, w tym przede wszystkim osobistym napięciem pomiędzy prezydentem Michailem Saakaszwilim i premierem Bidżiną Iwaniszwilim.

Ponadto, zdaniem obserwatorów, środowiska medialne są mnie spolaryzowane w porównaniu do wyborów w 2012 r. Publikowane w prasie i telewizji materiały w sposób znacznie bardziej obiektywny prezentują najważniejsze wydarzenia polityczne. Brakuje jednak, w opinii członków misji obserwacyjnej, bardziej krytycznych i pogłębionych analiz sytuacji politycznej. Pozytywnie obserwatorzy oceniają także prace Centralnej Komisji Wyborczej, która w ich opinii działa „efektywnie i transparentnie”.

Raport dotyczy okresu od 19 września do 11 października 2013 r. Całość sprawozdania dostępna tutaj.

Źródła: regnum.ru, rustavi2.com

Więcej o wyborach w Gruzji:

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY