Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Wybory prezydenckie w Gruzji 2013

Wybory prezydenckie w Gruzji 2013

23 kandydatów zostało zarejestrowanych przez Centralną Komisję Wyborczą – to największa liczba w historii gruzińskich wyborów.

Czytaj: 

Kandydaci i zapowiedź powyborczej nudy

Wywiad z  europosłem Krzysztofem Liskiem, stałym sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego ds. Gruzji

Więcej o Gruzji na Eastbook.eu

Autorzy: Ana Dabrundashvili i Yaryna Mykhyalyshyn

Autorzy: Ana Dabrundashvili i Yaryna Mykhyalyshyn

Giorgi Margwelaszwili, 44
Gruzińskie Marzenie
Doktor filozofii, członek akademii z wieloletnim stażem, kierował Instytutem Spraw Publicznych w Tbilisi. Z niewielkim doświadczeniem politycznym, został mianowany ministrem edukacji po wygranej w wyborach parlamentarnych 2012, zrezygnował jednak po mniej niż roku, aby startować w wyścigu prezydenckim.

Davit Bakradze, 42
Zjednoczony Ruch Narodowy
Fizyk z wykształcenia, już po raz trzeci – licząc od wyborów 2004 roku – został wybrany do Parlamentu, a w latach 2008-2012 pełnił funkcję przewodniczącego; w 2008 mianowany został ministrem spraw zagranicznych – w ten sposób powrócił do resortu, gdzie zaczął swoją karierę polityczną w latach 90-tych. Wspiera koncepcję Gruzji w strukturach NATO i UE.

Nino Burdżanadze, 49
Demokratyczny Ruch-Zjednoczona Gruzja
Prawniczka, przez 13 lat była członkiem Parlamentu (1995-2008) i dwa razy pełniła tymczasowo obowiązki prezydenta (2003 i 2007). Jedna z przywódców rewolucji róż, zwróciła się przeciw Micheilowi Saakaszwili w 2008 roku i od tego czasu próbuje wrócić do władzy. Uważa się ją za zwolenniczkę zbliżenia z Rosją.

Szalwa Natelaszwili, 55
Partia Pracy
Prawnik, założył Partię Pracy w 1995. Zawsze w opozycji, znany jest z elokwentnej krytyki każdego z kolejnych rządów i populistycznych przemówień. Nie popiera przystąpienia do NATO.

Giorgi Targamadze,39
Chrześcijański Ruch Demokratyczny
Dziennikarz, rozpoczął karierę polityczną za czasów Szewardnadze jako członek grupy Aslana Abaszidze (byłego adżarskiego przywódcy); został wybrany do Parlamentu w 1999 roku. Na krótko przed ucieczką Abaszidze z kraju w związku z jego nadużyciem władzy Targamadze porzucił karierę posła na rzecz TV; w 2008 roku założył Chrześcijański Ruch Demokratyczny i ponownie został wybrany do Parlamentu. Jego ugrupowanie, przez wielu uważane za pseudo-opozycję, straciło po parlamentarnych wyborach na popularności. Targamadze popiera członkostwo w NATO i UE oraz silną pozycję kościoła.

Koba Dawitaszwili, 42
Partia Ludowa
Wybrany do Parlamentu jako przedstawiciel Gruzińskiego Marzenia, opuścił koalicję, aby startować jako kandydat niezależny. Ostatnimi laty łączono go z wieloma różnymi ugrupowaniami opozycyjnymi – udało mu się dwukrotnie dostać do Parlamentu. Znany konserwatysta, poniósł porażkę lobbując na rzecz zakazu hazardu.

Zurab Czaratiszwili
Europejscy Demokraci Gruzji
Z zawodu rewident, tego lata zrezygnował z pozycji przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej, aby ubiegać się o prezydenturę. Uważany za osobę powiązaną ze Zjednoczonym Ruchem Narodowym, był także członkiem zarządu Gruzińskiego Nadawcy Krajowego.

Micheil Gela Saluaszwili, 55
Unia na Rzecz Przywrócenia Sprawiedliwości – Głos Narodu: Pan Jest Naszą Prawdą
Wspiera teokratyczne rządy i używa silnej religijnej symboliki. Od lat nosi się z pomysłem włączenia Kościoła Prawosławnego do struktur państwowych, chociaż na arenie politycznej jest debiutantem.

Pozostali kandydaci: Akaki Asatiani, Nugzar Awaliani, Tamaz Bibiluri, Teimuraz Bobochidze, Lewan Czaczua, Nino Czaniszwili, Giorgi Czichladze, Mamuka Czochonelidze, Kartlos Garibaszwili, Sergo Jawachidze, Nestan Kirtadze, Giorgi Liluashwili, Awtandil Margiani, Mamuka Melikiszwili, Teimuraz Mżawia

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY