Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Piechal

Muzyka doby Internetu – ukraiński projekt „Żywja.com”

Znani i nieznani ukraińscy muzycy razem w projekcie „Żywja.com” grają akustycznie, na żywo, bez dubli. Pokazują, że dobra muzyka wcale nie potrzebuje wielkich sal koncertowych, wystawności i fajerwerków. Wystarczy trochę wrażliwości, luzu i talentu, a słuchacz dodatkowo musi się uzbroić w… dużą ilość czasu. Całe przedsięwzięcie jest bowiem prawdziwą skarbnicą wiedzy o ukraińskim undergroundzie muzycznym. Tekst Tomasza Piechala.

Projekt "Żywja.com" od kuchni. Żródło: www.facebook.com/ЖИВЯком

Projekt „Żywja.com” od kuchni. Żródło: www.facebook.com/ЖИВЯком

Cały świat ugrzązł w Sieci – nie ominęło to sztuki i artystów. Część twórców wciąż przeżywa utratę kontroli (i zysków) nad swoją twórczością, którą można swobodnie odsłuchać, obejrzeć, pobrać w Internecie. Inna grupa postanowiła iść z duchem czasu i złowrogiego e-Lewiatana ujarzmić – zespół Radiohead jako pierwszy wydał swój album tylko w Internecie prosząc swoich fanów jedynie o to, by ci za niego zapłacili. Ile zechcą. Arctic Monkeys i Kate Nash wypromowali się poprzez portal MySpace, pokazując, że zawsze są dwie strony medalu – to, co dla jednych oznacza brak zysku i kontroli, jednocześnie może być skróceniem dystansu między twórcą a odbiorcą. Monopol wielkich wytwórni został bowiem w Sieci w dużej mierze obalony. Nastała moda i klimat na muzykę „nieuczesaną”, nie wygładzoną, graną na żywo. Każdy może przy odrobinie szczęścia zabłysnąć i zyskać grono fanów.

W dobie poszukiwania nowych ścieżek dla muzyki i twórców sporą popularność zdobył projekt Vincenta Moona, niezależnego filmowca z Paryża, który uczynił nawet z dużych gwiazd, muzyków ulicznych – dosłownie. Idea „Take Away Shows” zasadzała się na tworzeniu krótkich filmów z występów na ulicach Paryża zaproszonych przez Moona artystów. W ciągu 7 lat trwania projektu zrealizowano 327 teledysków, z czego Francuzowi udało się namówić do współpracy m.in. R.E.M., Beirut, Sigur Ros, Phoenix, Bona Ivera i wielu, wielu innych uznanych artystów.

Całe przedsięwzięcie zdobyło spory rozgłos i popularność, a Internet zaczęły zalewać kolejne filmy oparte na idei Moona, kręcone na całym świecie. Kwestią czasu było kiedy ktoś spróbuje przeszczepić ten format na grunt Europy Wschodniej. Pierwsza była Rosja, kolejna – Ukraina. Zyskała ona swój własny projekt dokładnie trzy lata temu, kiedy grupa trzech ukraińskich muzyków opublikowała pierwszy film na swoim kanale Youtube. Narodził się projekt Żywja.com (http://www.zhivya.com).

Wychodząc naprzeciw potrzebom ukraińskiej sceny muzycznej, trójka znajomych złączonych wspólną pasją, postanowiła zadbać o promocję ukraińskich zespołów spoza głównego nurtu. Jak sami twierdzą, pomysł zjawił się po serii rozmów, które przeprowadzili ze swoimi znajomymi muzykami – wszyscy zwracali uwagę na brak możliwości rozwoju, zdobycia popularności bez znajomości z ludźmi mediów oraz problemy z wydawaniem płyt i ich promocją. Sukces „Take Away Shows” uświadomił chłopakom z „Żywja.com”, że najlepszą drogą do ominięcia przeszkód „systemowych” będzie Internet. Zaopatrzeni w dobrej jakości aparat zaczęli nagrywać siebie, potem znajomych, aż w końcu nastąpił efekt kuli śnieżnej – dzisiaj zgłasza się do nich dziennie od 10 do 15 zespołów prosząc o możliwość wzięcia udziału w projekcie, a liczba widzów wszystkich filmów przekroczyła już 400 tys.

Siłą projektu jest nie tylko już naprawdę imponująca biblioteka występów różnych zespołów, ale również to jacy muzycy w nim wzięli udział. Na internetowym kanale prócz tak uznanych artystów jak Sergiej Babkin, Sunsay, Rocky Leon czy znanych też w Polsce z występów w „Must Be The Music” lwowian z AtmAsfery, można zobaczyć i posłuchać wysokiej jakości twórców ukraińskiego muzycznego undergroundu, którzy pozostają nieodkryci nawet dla większości ukraińskiego społeczeństwa.

Jak twierdzą sami pomysłodawcy „Żywja.com” to, co szczególnie urzekło ich w tej idei był fakt, że grając bez efektów, inżyniera dźwięku, unplugged, można zaznajomić się z najczystszą formą muzyki – twórcy zostaje tylko czysty talent i umiejętności. Miłość do muzyki i pasję widać zresztą również na nagraniach ich własnych utworów. O idealizmie świadczy również fakt, że wciąż pozostaje to projekt na którym nikt nie zarabia – wszystko opiera się na zaangażowaniu i entuzjazmie dla pomysłu. Tym większy szacunek należy się trójce od „Żywja.com”, a najlepszą formą wsparcia ich działalności będzie… zaznajomienie się z ich dotychczasowymi klipami. Naprawdę warto.

OFICJALNA STRONA PROJEKTU ŻYWJA.COM

Facebook Comments
Tomasz Piechal
Starszy analityk ds. Ukrainy w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

    Dziennikarz, publicysta, z wykształcenia etnolog. Swoje badania naukowe prowadził na Ukrainie, gdzie zajmował się kwestiami politycznymi (dystans między władzą a obywatelami) i historycznymi (UPA, Wielka Wojna Ojczyźniana, Wielki Głód). Współpracował m.in. z serwisami "dziennikarze.info", "gildia.pl", "psz.pl", "Gazetą Studencką", TVP1, działem Opinii "Super Expressu", "Rzeczpospolitą", "Dziennikiem Gazetą Prawną".

    ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY