Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Niedokończone bunkry Saakaszwilego

Prezydent Gruzji na kilka dni przed wyborami prezydenckimi, w których wyłoniony zostanie jego następca, postanowił odkryć tajemnice obronności gruzińskiego państwa. Forma i treść prezydenckiego oświadczenia sprawiają, że momentami jest i śmiesznie, i strasznie.

Kadr z filmu Micheila Saakaszwilego. Źródło: youtube.com

Kadr z filmu Micheila Saakaszwilego. Źródło: youtube.com


Administracja prezydenta Micheila Saakaszwilego opublikowała krótki film, w którym gruziński przywódca, stojąc gdzieś na wzgórzach otaczających przedmieścia Tbilisi, odkrywa sekrety systemu obronnego gruzińskiej stolicy: – Wcześniej to była państwowa tajemnica, ale z pełną odpowiedzialnością o tym powiem, ponieważ wiem, że wróg Gruzji już o tym wie – zapowiada swoje oświadczenie Saakaszwili, po którym widz może być już pewny, że po tym trzęsieniu ziemi napięcie może już tylko rosnąć.

Po 2008 r. zaczęliśmy budować fortyfikację wokół Tbilisi. Na okalających stolicę wzgórzach wybudowaliśmy betonowe bunkry, które sprawiają, że dziś Tbilisi, w odróżnieniu od sytuacji w 2008 r., jest bardzo dobrze chroniona od północy – chwali się podjętymi działaniami Saakaszwili. Następnie gruziński prezydent zdradza, że poprzedni rząd w Gruzji przewidywał także atak rosyjskiej armii z południa, od strony granicy z Armenią, gdzie Rosja posiada bazy wojskowe. – Rozpoczęliśmy budowę fortyfikacji na południowym odcinku i udało się je zrealizować w 70%. To co widzicie tutaj to rowy przeciwczołgowe. Wybudowaliśmy ich jak dotąd 25 kilometrów i zostało zaledwie kilka do ich ukończenia. – wskazuje Saakaszwili ubrany w piaskowego koloru garnitur maskujący go na tle niedokończonej fortyfikacji.

Po tej prezentacji ustępujący szef gruzińskiego państwa przechodzi do głównego punktu swojego wystąpienia: – Rozmawiałem z oficerami sztabu generalnego. Powiedzieli mi, że rząd nie chcę podjąć się skończenia militarnych umocnień, ponieważ w ten sposób irytujemy i prowokujemy Rosję – relacjonuje Saakaszwili. – Chcę powiedzieć, że będziemy prowokować Rosję tak długo, jak będziemy bezbronni. Każda tego rodzaju fortyfikacja osłabia i komplikuje ofensywę wrogów Gruzji – odsłania arkana sztuki wojennej gruziński przywódca i pointuje: – Plan realizacji budowy tych umocnień został kompletnie porzucony (przez obecny rząd w Gruzji – przyp. red.), a eksploatacja już wybudowanych obiektów jest w istocie sabotażem. Uważam, że to akt godzący bezpośrednio w bezpieczeństwo Gruzji i uznałem, że Gruzini powinni o tym wiedzieć – pełny powagi kończy swój wywód Saakaszwili, zaś za jego plecami kłębią się ciemne chmury zwiastujące rychłe nadejście burzy…

Zobacz wystąpienie prezydenta Saakaszwilego (jęz. gruz.):

Źródła: regnum.ru, civil.ge

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY