Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Europosłowie za podpisaniem umowy z Ukrainą, ale…

Parlament Europejski przyjął raport nt. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w 2012 r. w którym europosłowie dużo miejsca poświęcają krajom Partnerstwa Wschodniego. W dokumencie wezwano kraje UE do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, ale tylko w przypadku spełnienia przez nią stawianych jej warunków.

Logo Parlamentu Europejskiego. Źródło: wikimedia.org

Logo Parlamentu Europejskiego. Źródło: wikimedia.org


Wczoraj Parlament Europejski przyjął rezolucję nt. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w 2012 roku. W części poświęconej krajom Partnerstwa Wschodniego europosłowie ubolewają, że wciąż nie rozwiązanymi problemami pozostają kwestie związane z rządami prawa i stanem demokracji. Szczególnie zwrócono uwagę na funkcjonowanie systemów wyborczych i sądowych, a także wybiórcze stosowanie sprawiedliwości. W dokumencie podkreślono jednak, że „wszystkie państwa europejskie mają długoterminową możliwość ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej”. Dodatkowo PE wyraziło zaniepokojenie naciskami Rosji na kraje Partnerstwa Wschodniego, które mają na celu zniechęcenie tych państw do zbliżenia z UE

W rezolucji stwierdzono, że w przypadku większości sąsiadów Unii „wyłania się mieszany obraz postępów, stagnacji i regresji”, jeśli chodzi o transformację i wdrażanie demokratycznych reform, które zbliżałyby te państwa do unijnych standardów. Krytyce poddane zostały również przypadki wybiórczego posługiwania się wymiarem sprawiedliwości na Ukrainie i w Gruzji (wobec byłego premiera Wano Merabiszwilego). Zdaniem PE wtrącanie przeciwników politycznych do więzienia „pozbawia obywateli należnego im prawa wyboru”, przez co jest łamaniem zasad demokracji.

Europosłowie zarekomendowali w rezolucji podpisanie i natychmiastowe wdrożenie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, ale tylko wówczas, jeżeli kraj ten spełni postawione mu warunki. – To wyraźny doping na ostatniej prostej dla Ukrainy i prezydenta Wiktora Janukowycza, by przestał stosować w kraju wybiórczą sprawiedliwość i zakończył proces reform. Ale decyzja prezydenta, czy skorzysta z tej cywilizacyjnej szansy dla swojego kraju musi zapaść już teraz – skomentował po głosowaniu współautor raportu polski eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.

Zobacz wypowiedź europosła Pawła Kowala:


Źródła: europarl.europa.eu

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY