Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Prezentacja projektu „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”

W projekcie „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” wzięło udział około dwudziestu młodych ludzi z Polski i Ukrainy, którzy zebrali ponad 150 wywiadów ze świadkami tragicznych wydarzeń.

«Поєднання через важку пам’ять. Волинь 1943». Джерело: скриншот polinst.kiev.ua

„Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”. Źródło: screenshot polinst.kiev.ua

28 i 29 października b.r. w Kijowie odbyła się prezentacja projektu i publikacji „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”. Główna idea wspólnego polsko-ukraińskiego projektu zapoczątkowanego w 2012 roku polega na poszukiwaniu nowych sposobów narracji na temat trudnej przeszłości. Przedmiotem badania był konflikt polsko-ukraiński w okresie drugiej wojny światowej. Uczestnicy korzystając z metody „historii mówionej”, próbowali skupić się na pozytywnych momentach jednego z najtrudniejszych epizodów w historii polsko-ukraińskich stosunków. Interesowały ich przede wszystkim wypadki ratowania Polaków przez Ukraińców i Ukraińców przez Polaków.

28 października projekt został zaprezentowany w księgarni „Je” (ul. Łysenki 3), a 29 października – w Centrum Studiów Polskich i Europejskich Narodowego Uniwersytetu „Akademia Kijowsko-Mohylańska” (ul. Wołoska 10).

W projekcie wzięło udział około dwudziestu młodych ludzi z polski i Ukrainy, którzy zebrali ponad 150 wywiadów ze świadkami tragicznych wydarzeń. Część z nich weszła do książki, w której mieszczą się również teksty znanych historyków, dziennikarzy, działaczy społecznych; materiały szkoleniowe na temat metodologii historii mówionej (wersja elektroniczna trójjęzycznej publikacji dostępna jest tutaj).

W ramach spotkania zostaną zaprezentowane również materiały fotograficzne i wideo zebrane w okresie realizacji projektu.

Projekt był realizowany przez Fundację Panorama Kultur (Lublin) dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski (programy „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2012”, i „Wsparcie demokracji”), Muzeum historii Polski (program „Patriotyzm jutro”) oraz innych ukraińskich i polskich partnerów.

Źródło: Instytut Polski w Kijowie.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slesarewa

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY